a mătrăcăli conjugare; conjugare online pentru verbul "a mătrăcăli" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mătrăcăli" în limba română (dex)

Infinitiv
mătrăcăli
Infinitiv Lung
mătrăcălire
Participiu
mătrăcălit
Gerunziu
mătrăcălind
Imperativ persoana a doua
singular mătrăcălește
plural mătrăcăliți
Prezent
eu mătrăcălesc
tu mătrăcălești
el/ea mătrăcălește
noi mătrăcălim
voi mătrăcăliți
ei/ele mătrăcălesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) mătrăcălesc
tu (să) mătrăcălești
el/ea (să) mătrăcălească
noi (să) mătrăcălim
voi (să) mătrăcăliți
ei/ele (să) mătrăcălească
Imperfect
eu mătrăcăleam
tu mătrăcăleai
el/ea mătrăcălea
noi mătrăcăleam
voi mătrăcăleați
ei/ele mătrăcăleau
Perfect Simplu
eu mătrăcălii
tu mătrăcăliși
el/ea mătrăcăli
noi mătrăcălirăm
voi mătrăcălirăți
ei/ele mătrăcăliră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mătrăcălisem
tu mătrăcăliseși
el/ea mătrăcălise
noi mătrăcăliserăm
voi mătrăcăliserăți
ei/ele mătrăcăliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mătrăcălit
tu să fi mătrăcălit
el/ea să fi mătrăcălit
noi să fi mătrăcălit
voi să fi mătrăcălit
ei/ele să fi mătrăcălit
Condițional Prezent
eu aș mătrăcăli
tu ai mătrăcăli
el/ea ar mătrăcăli
noi am mătrăcăli
voi ați mătrăcăli
ei/ele ar mătrăcăli
Condițional Perfect
eu aș fi mătrăcălit
tu ai fi mătrăcălit
el/ea ar fi mătrăcălit
noi am fi mătrăcălit
voi ați fi mătrăcălit
ei/ele ar fi mătrăcălit
Perfectul Compus
eu am mătrăcălit
tu ai mătrăcălit
el/ea a mătrăcălit
noi am mătrăcălit
voi ați mătrăcălit
ei/ele au mătrăcălit
Viitor
eu voi mătrăcăli
tu vei mătrăcăli
el/ea va mătrăcăli
noi vom mătrăcăli
voi veți mătrăcăli
ei/ele vor mătrăcăli
Viitor Anterior
eu voi fi mătrăcălit
tu vei fi mătrăcălit
el/ea va fi mătrăcălit
noi vom fi mătrăcălit
voi veți fi mătrăcălit
ei/ele vor fi mătrăcălit

Verbele anterioare: a matlasa, a matofi, a matoli, a matori, a matosi

Verbele următoare: a mătrăși, a matricula, a matrița, a matufi, a mățui

Verbe aleatorii: a contrage, a găunoși, a prostitua, a salariza, a tălășmăni