a măscui conjugare; conjugare online pentru verbul "a măscui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a măscui" în limba română (dex)

Infinitiv
măscui
Infinitiv Lung
măscuire
Participiu
măscuit
Gerunziu
măscuind
Imperativ persoana a doua
singular măscuiește
plural măscuiți
Prezent
eu măscuiesc
tu măscuiești
el/ea măscuiește
noi măscuim
voi măscuiți
ei/ele măscuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) măscuiesc
tu (să) măscuiești
el/ea (să) măscuiască
noi (să) măscuim
voi (să) măscuiți
ei/ele (să) măscuiască
Imperfect
eu măscuiam
tu măscuiai
el/ea măscuia
noi măscuiam
voi măscuiați
ei/ele măscuiau
Perfect Simplu
eu măscuii
tu măscuiși
el/ea măscui
noi măscuirăm
voi măscuirăți
ei/ele măscuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu măscuisem
tu măscuiseși
el/ea măscuise
noi măscuiserăm
voi măscuiserăți
ei/ele măscuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi măscuit
tu să fi măscuit
el/ea să fi măscuit
noi să fi măscuit
voi să fi măscuit
ei/ele să fi măscuit
Condițional Prezent
eu aș măscui
tu ai măscui
el/ea ar măscui
noi am măscui
voi ați măscui
ei/ele ar măscui
Condițional Perfect
eu aș fi măscuit
tu ai fi măscuit
el/ea ar fi măscuit
noi am fi măscuit
voi ați fi măscuit
ei/ele ar fi măscuit
Perfectul Compus
eu am măscuit
tu ai măscuit
el/ea a măscuit
noi am măscuit
voi ați măscuit
ei/ele au măscuit
Viitor
eu voi măscui
tu vei măscui
el/ea va măscui
noi vom măscui
voi veți măscui
ei/ele vor măscui
Viitor Anterior
eu voi fi măscuit
tu vei fi măscuit
el/ea va fi măscuit
noi vom fi măscuit
voi veți fi măscuit
ei/ele vor fi măscuit

Verbele anterioare: a mâșâi, a măsălui, a masca, a mâșcâi, a măscări

Verbele următoare: a masculiniza, a mâsgăli, a mașina, a mașiniza, a măslui

Verbe aleatorii: a africaniza, a bucheri, a cerne, a etanșa, a pompieriza