a mărăstui conjugare; conjugare online pentru verbul "a mărăstui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mărăstui" în limba română (dex)

Infinitiv
mărăstui
Infinitiv Lung
mărăstuire
Participiu
mărăstuit
Gerunziu
mărăstuind
Imperativ persoana a doua
singular mărăstuiește
plural mărăstuiți
Prezent
eu mărăstuiesc
tu mărăstuiești
el/ea mărăstuiește
noi mărăstuim
voi mărăstuiți
ei/ele mărăstuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) mărăstuiesc
tu (să) mărăstuiești
el/ea (să) mărăstuiască
noi (să) mărăstuim
voi (să) mărăstuiți
ei/ele (să) mărăstuiască
Imperfect
eu mărăstuiam
tu mărăstuiai
el/ea mărăstuia
noi mărăstuiam
voi mărăstuiați
ei/ele mărăstuiau
Perfect Simplu
eu mărăstuii
tu mărăstuiși
el/ea mărăstui
noi mărăstuirăm
voi mărăstuirăți
ei/ele mărăstuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mărăstuisem
tu mărăstuiseși
el/ea mărăstuise
noi mărăstuiserăm
voi mărăstuiserăți
ei/ele mărăstuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mărăstuit
tu să fi mărăstuit
el/ea să fi mărăstuit
noi să fi mărăstuit
voi să fi mărăstuit
ei/ele să fi mărăstuit
Condițional Prezent
eu aș mărăstui
tu ai mărăstui
el/ea ar mărăstui
noi am mărăstui
voi ați mărăstui
ei/ele ar mărăstui
Condițional Perfect
eu aș fi mărăstuit
tu ai fi mărăstuit
el/ea ar fi mărăstuit
noi am fi mărăstuit
voi ați fi mărăstuit
ei/ele ar fi mărăstuit
Perfectul Compus
eu am mărăstuit
tu ai mărăstuit
el/ea a mărăstuit
noi am mărăstuit
voi ați mărăstuit
ei/ele au mărăstuit
Viitor
eu voi mărăstui
tu vei mărăstui
el/ea va mărăstui
noi vom mărăstui
voi veți mărăstui
ei/ele vor mărăstui
Viitor Anterior
eu voi fi mărăstuit
tu vei fi mărăstuit
el/ea va fi mărăstuit
noi vom fi mărăstuit
voi veți fi mărăstuit
ei/ele vor fi mărăstuit

Verbele anterioare: a mănunchia, a mânzi, a mărădui, a marafetui, a mârâi

Verbele următoare: a marca, a marcota, a mardi, a marecuvânta, a mărgări

Verbe aleatorii: a bezmetici, a nătângi, a pleoscăi, a reintroduce, a repasa