a mărădui conjugare; conjugare online pentru verbul "a mărădui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mărădui" în limba română (dex)

Infinitiv
mărădui
Infinitiv Lung
mărăduire
Participiu
mărăduit
Gerunziu
mărăduind
Imperativ persoana a doua
singular mărăduiește
plural mărăduiți
Prezent
eu mărăduiesc
tu mărăduiești
el/ea mărăduiește
noi mărăduim
voi mărăduiți
ei/ele mărăduiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) mărăduiesc
tu (să) mărăduiești
el/ea (să) mărăduiască
noi (să) mărăduim
voi (să) mărăduiți
ei/ele (să) mărăduiască
Imperfect
eu mărăduiam
tu mărăduiai
el/ea mărăduia
noi mărăduiam
voi mărăduiați
ei/ele mărăduiau
Perfect Simplu
eu mărăduii
tu mărăduiși
el/ea mărădui
noi mărăduirăm
voi mărăduirăți
ei/ele mărăduiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mărăduisem
tu mărăduiseși
el/ea mărăduise
noi mărăduiserăm
voi mărăduiserăți
ei/ele mărăduiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mărăduit
tu să fi mărăduit
el/ea să fi mărăduit
noi să fi mărăduit
voi să fi mărăduit
ei/ele să fi mărăduit
Condițional Prezent
eu aș mărădui
tu ai mărădui
el/ea ar mărădui
noi am mărădui
voi ați mărădui
ei/ele ar mărădui
Condițional Perfect
eu aș fi mărăduit
tu ai fi mărăduit
el/ea ar fi mărăduit
noi am fi mărăduit
voi ați fi mărăduit
ei/ele ar fi mărăduit
Perfectul Compus
eu am mărăduit
tu ai mărăduit
el/ea a mărăduit
noi am mărăduit
voi ați mărăduit
ei/ele au mărăduit
Viitor
eu voi mărădui
tu vei mărădui
el/ea va mărădui
noi vom mărădui
voi veți mărădui
ei/ele vor mărădui
Viitor Anterior
eu voi fi mărăduit
tu vei fi mărăduit
el/ea va fi mărăduit
noi vom fi mărăduit
voi veți fi mărăduit
ei/ele vor fi mărăduit

Verbele anterioare: a manufactura, a mânui, a mănunchea, a mănunchia, a mânzi

Verbele următoare: a marafetui, a mârâi, a mărăstui, a marca, a marcota

Verbe aleatorii: a detaila, a împrietini, a înflora, a specularisi, a tăifăsui