a mădări conjugare; conjugare online pentru verbul "a mădări" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mădări" în limba română (dex)

Infinitiv
mădări
Infinitiv Lung
mădărire
Participiu
mădărit
Gerunziu
mădărind
Imperativ persoana a doua
singular mădărește
plural mădăriți
Prezent
eu mădăresc
tu mădărești
el/ea mădărește
noi mădărim
voi mădăriți
ei/ele mădăresc
Conjunctiv Prezent
eu (să) mădăresc
tu (să) mădărești
el/ea (să) mădărească
noi (să) mădărim
voi (să) mădăriți
ei/ele (să) mădărească
Imperfect
eu mădăream
tu mădăreai
el/ea mădărea
noi mădăream
voi mădăreați
ei/ele mădăreau
Perfect Simplu
eu mădării
tu mădăriși
el/ea mădări
noi mădărirăm
voi mădărirăți
ei/ele mădăriră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mădărisem
tu mădăriseși
el/ea mădărise
noi mădăriserăm
voi mădăriserăți
ei/ele mădăriseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mădărit
tu să fi mădărit
el/ea să fi mădărit
noi să fi mădărit
voi să fi mădărit
ei/ele să fi mădărit
Condițional Prezent
eu aș mădări
tu ai mădări
el/ea ar mădări
noi am mădări
voi ați mădări
ei/ele ar mădări
Condițional Perfect
eu aș fi mădărit
tu ai fi mădărit
el/ea ar fi mădărit
noi am fi mădărit
voi ați fi mădărit
ei/ele ar fi mădărit
Perfectul Compus
eu am mădărit
tu ai mădărit
el/ea a mădărit
noi am mădărit
voi ați mădărit
ei/ele au mădărit
Viitor
eu voi mădări
tu vei mădări
el/ea va mădări
noi vom mădări
voi veți mădări
ei/ele vor mădări
Viitor Anterior
eu voi fi mădărit
tu vei fi mădărit
el/ea va fi mădărit
noi vom fi mădărit
voi veți fi mădărit
ei/ele vor fi mădărit

Verbele anterioare: a macera, a macheta, a machia, a măcina, a macula

Verbele următoare: a maderiza, a mădulări, a maghiariza, a mâglisi, a magnetiza

Verbe aleatorii: a consolida, a furbisa, a împături, a sățui, a trâmbi