a mățui conjugare; conjugare online pentru verbul "a mățui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mățui" în limba română (dex)

Infinitiv
mățui
Infinitiv Lung
mățuire
Participiu
mățuit
Gerunziu
mățuind
Imperativ persoana a doua
singular mățuiește
plural mățuiți
Prezent
eu mățuiesc
tu mățuiești
el/ea mățuiește
noi mățuim
voi mățuiți
ei/ele mățuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) mățuiesc
tu (să) mățuiești
el/ea (să) mățuiască
noi (să) mățuim
voi (să) mățuiți
ei/ele (să) mățuiască
Imperfect
eu mățuiam
tu mățuiai
el/ea mățuia
noi mățuiam
voi mățuiați
ei/ele mățuiau
Perfect Simplu
eu mățuii
tu mățuiși
el/ea mățui
noi mățuirăm
voi mățuirăți
ei/ele mățuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mățuisem
tu mățuiseși
el/ea mățuise
noi mățuiserăm
voi mățuiserăți
ei/ele mățuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mățuit
tu să fi mățuit
el/ea să fi mățuit
noi să fi mățuit
voi să fi mățuit
ei/ele să fi mățuit
Condițional Prezent
eu aș mățui
tu ai mățui
el/ea ar mățui
noi am mățui
voi ați mățui
ei/ele ar mățui
Condițional Perfect
eu aș fi mățuit
tu ai fi mățuit
el/ea ar fi mățuit
noi am fi mățuit
voi ați fi mățuit
ei/ele ar fi mățuit
Perfectul Compus
eu am mățuit
tu ai mățuit
el/ea a mățuit
noi am mățuit
voi ați mățuit
ei/ele au mățuit
Viitor
eu voi mățui
tu vei mățui
el/ea va mățui
noi vom mățui
voi veți mățui
ei/ele vor mățui
Viitor Anterior
eu voi fi mățuit
tu vei fi mățuit
el/ea va fi mățuit
noi vom fi mățuit
voi veți fi mățuit
ei/ele vor fi mățuit

Verbele anterioare: a mătrăcăli, a mătrăși, a matricula, a matrița, a matufi

Verbele următoare: a mătura, a maturiza, a maximaliza, a maximiza, a măzălui

Verbe aleatorii: a argotiza, a baliza, a carnavaliza, a suspenda, a vopsi