a mârli conjugare; conjugare online pentru verbul "a mârli" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mârli" în limba română (dex)

Infinitiv
mârli
Infinitiv Lung
mârlire
Participiu
mârlit
Gerunziu
mârlind
Imperativ persoana a doua
-
-
Prezent
-
-
el/ea mârlește
-
-
ei/ele mârlesc
Conjunctiv Prezent
-
-
el/ea (să) mârlească
-
-
ei/ele (să) mârlească
Imperfect
-
-
el/ea mârlea
-
-
ei/ele mârleau
Perfect Simplu
-
-
el/ea mârli
-
-
ei/ele mârliră
Mai Mult Ca Perfectul
-
-
el/ea mârlise
-
-
ei/ele mârliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mârlit
tu să fi mârlit
el/ea să fi mârlit
noi să fi mârlit
voi să fi mârlit
ei/ele să fi mârlit
Condițional Prezent
eu aș mârli
tu ai mârli
el/ea ar mârli
noi am mârli
voi ați mârli
ei/ele ar mârli
Condițional Perfect
eu aș fi mârlit
tu ai fi mârlit
el/ea ar fi mârlit
noi am fi mârlit
voi ați fi mârlit
ei/ele ar fi mârlit
Perfectul Compus
eu am mârlit
tu ai mârlit
el/ea a mârlit
noi am mârlit
voi ați mârlit
ei/ele au mârlit
Viitor
eu voi mârli
tu vei mârli
el/ea va mârli
noi vom mârli
voi veți mârli
ei/ele vor mârli
Viitor Anterior
eu voi fi mârlit
tu vei fi mârlit
el/ea va fi mârlit
noi vom fi mârlit
voi veți fi mârlit
ei/ele vor fi mârlit

Verbele anterioare: a mărgini, a mări, a maria, a marina, a mărita

Verbele următoare: a marmoriza, a mărmuri, a mărnăi, a mărnăi, a marșa

Verbe aleatorii: a asenta, a dejuca, a dezaerisi, a dezintegra, a laiciza