a mâșâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a mâșâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mâșâi" în limba română (dex)

Infinitiv
mâșâi
Infinitiv Lung
mâșâire
Participiu
mâșâit
Gerunziu
mâșâind
Imperativ persoana a doua
singular mâșâie
plural mâșâiți
Prezent
eu mâșâi
tu mâșâi
el/ea mâșâie
noi mâșâim
voi mâșâiți
ei/ele mâșâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) mâșâi
tu (să) mâșâi
el/ea (să) mâșâie
noi (să) mâșâim
voi (să) mâșâiți
ei/ele (să) mâșâie
Imperfect
eu mâșâiam
tu mâșâiai
el/ea mâșâia
noi mâșâiam
voi mâșâiați
ei/ele mâșâiau
Perfect Simplu
eu mâșâii
tu mâșâiși
el/ea mâșâi
noi mâșâirăm
voi mâșâirăți
ei/ele mâșâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mâșâisem
tu mâșâiseși
el/ea mâșâise
noi mâșâiserăm
voi mâșâiserăți
ei/ele mâșâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mâșâit
tu să fi mâșâit
el/ea să fi mâșâit
noi să fi mâșâit
voi să fi mâșâit
ei/ele să fi mâșâit
Condițional Prezent
eu aș mâșâi
tu ai mâșâi
el/ea ar mâșâi
noi am mâșâi
voi ați mâșâi
ei/ele ar mâșâi
Condițional Perfect
eu aș fi mâșâit
tu ai fi mâșâit
el/ea ar fi mâșâit
noi am fi mâșâit
voi ați fi mâșâit
ei/ele ar fi mâșâit
Perfectul Compus
eu am mâșâit
tu ai mâșâit
el/ea a mâșâit
noi am mâșâit
voi ați mâșâit
ei/ele au mâșâit
Viitor
eu voi mâșâi
tu vei mâșâi
el/ea va mâșâi
noi vom mâșâi
voi veți mâșâi
ei/ele vor mâșâi
Viitor Anterior
eu voi fi mâșâit
tu vei fi mâșâit
el/ea va fi mâșâit
noi vom fi mâșâit
voi veți fi mâșâit
ei/ele vor fi mâșâit

Verbele anterioare: a marufla, a mărunți, a mărunțișa, a masa, a masacra

Verbele următoare: a masca, a mâșcâi, a măscări, a reînvesti, a măscui

Verbe aleatorii: a asista, a dezindividualiza, a monopoliza, a poci, a unda