a liofiliza conjugare; conjugare online pentru verbul "a liofiliza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a liofiliza" în limba română (dex)

Infinitiv
liofiliza
Infinitiv Lung
liofilizare
Participiu
liofilizat
Gerunziu
liofilizând
Imperativ persoana a doua
singular liofilizează
plural liofilizați
Prezent
eu liofilizez
tu liofilizezi
el/ea liofilizează
noi liofilizăm
voi liofilizați
ei/ele liofilizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) liofilizez
tu (să) liofilizezi
el/ea (să) liofilizeze
noi (să) liofilizăm
voi (să) liofilizați
ei/ele (să) liofilizeze
Imperfect
eu liofilizam
tu liofilizai
el/ea liofiliza
noi liofilizam
voi liofilizați
ei/ele liofilizau
Perfect Simplu
eu liofilizai
tu liofilizași
el/ea liofiliză
noi liofilizarăm
voi liofilizarăți
ei/ele liofilizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu liofilizasem
tu liofilizaseși
el/ea liofilizase
noi liofilizaserăm
voi liofilizaserăți
ei/ele liofilizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi liofilizat
tu să fi liofilizat
el/ea să fi liofilizat
noi să fi liofilizat
voi să fi liofilizat
ei/ele să fi liofilizat
Condițional Prezent
eu aș liofiliza
tu ai liofiliza
el/ea ar liofiliza
noi am liofiliza
voi ați liofiliza
ei/ele ar liofiliza
Condițional Perfect
eu aș fi liofilizat
tu ai fi liofilizat
el/ea ar fi liofilizat
noi am fi liofilizat
voi ați fi liofilizat
ei/ele ar fi liofilizat
Perfectul Compus
eu am liofilizat
tu ai liofilizat
el/ea a liofilizat
noi am liofilizat
voi ați liofilizat
ei/ele au liofilizat
Viitor
eu voi liofiliza
tu vei liofiliza
el/ea va liofiliza
noi vom liofiliza
voi veți liofiliza
ei/ele vor liofiliza
Viitor Anterior
eu voi fi liofilizat
tu vei fi liofilizat
el/ea va fi liofilizat
noi vom fi liofilizat
voi veți fi liofilizat
ei/ele vor fi liofilizat

Verbele anterioare: a linguși, a linia, a liniariza, a liniști, a linșa

Verbele următoare: a lipăi, a lipi, a lipsi, a liriciza, a lisa

Verbe aleatorii: a derula, a fisiona, a movili, a săgni, a vâltura