a ivi conjugare; conjugare online pentru verbul "a ivi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a ivi" în limba română (dex)

Infinitiv
ivi
Infinitiv Lung
ivire
Participiu
ivit
Gerunziu
ivind
Imperativ persoana a doua
singular ivește
plural iviți
singular negativ nu ivi
plural negativ nu iviți
Prezent
eu ivesc
tu ivești
el/ea ivește
noi ivim
voi iviți
ei/ele ivesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) ivesc
tu (să) ivești
el/ea (să) ivească
noi (să) ivim
voi (să) iviți
ei/ele (să) ivească
Imperfect
eu iveam
tu iveai
el/ea ivea
noi iveam
voi iveați
ei/ele iveau
Perfect Simplu
eu ivii
tu iviși
el/ea ivi
noi ivirăm
voi ivirăți
ei/ele iviră
Mai Mult Ca Perfectul
eu ivisem
tu iviseși
el/ea ivise
noi iviserăm
voi iviserăți
ei/ele iviseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi ivit
tu să fi ivit
el/ea să fi ivit
noi să fi ivit
voi să fi ivit
ei/ele să fi ivit
Condițional Prezent
eu aș ivi
tu ai ivi
el/ea ar ivi
noi am ivi
voi ați ivi
ei/ele ar ivi
Condițional Perfect
eu aș fi ivit
tu ai fi ivit
el/ea ar fi ivit
noi am fi ivit
voi ați fi ivit
ei/ele ar fi ivit
Perfectul Compus
eu am ivit
tu ai ivit
el/ea a ivit
noi am ivit
voi ați ivit
ei/ele au ivit
Viitor
eu voi ivi
tu vei ivi
el/ea va ivi
noi vom ivi
voi veți ivi
ei/ele vor ivi
Viitor Anterior
eu voi fi ivit
tu vei fi ivit
el/ea va fi ivit
noi vom fi ivit
voi veți fi ivit
ei/ele vor fi ivit

Verbele anterioare: a iudaiza, a iui, a iuruși, a iușni, a iuți

Verbele următoare: a izbândi, a izbăvi, a izbi, a izbucni, a izbuti

Verbe aleatorii: a arbora, a autopropulsa, a calcina, a replica, a sfecli