a inegaliza conjugare; conjugare online pentru verbul "a inegaliza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a inegaliza" în limba română (dex)

Infinitiv
inegaliza
Infinitiv Lung
inegalizare
Participiu
inegalizat
Gerunziu
inegalizând
Imperativ persoana a doua
singular inegalizează
plural inegalizați
Prezent
eu inegalizez
tu inegalizezi
el/ea inegalizează
noi inegalizăm
voi inegalizați
ei/ele inegalizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) inegalizez
tu (să) inegalizezi
el/ea (să) inegalizeze
noi (să) inegalizăm
voi (să) inegalizați
ei/ele (să) inegalizeze
Imperfect
eu inegalizam
tu inegalizai
el/ea inegaliza
noi inegalizam
voi inegalizați
ei/ele inegalizau
Perfect Simplu
eu inegalizai
tu inegalizași
el/ea inegaliză
noi inegalizarăm
voi inegalizarăți
ei/ele inegalizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu inegalizasem
tu inegalizaseși
el/ea inegalizase
noi inegalizaserăm
voi inegalizaserăți
ei/ele inegalizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi inegalizat
tu să fi inegalizat
el/ea să fi inegalizat
noi să fi inegalizat
voi să fi inegalizat
ei/ele să fi inegalizat
Condițional Prezent
eu aș inegaliza
tu ai inegaliza
el/ea ar inegaliza
noi am inegaliza
voi ați inegaliza
ei/ele ar inegaliza
Condițional Perfect
eu aș fi inegalizat
tu ai fi inegalizat
el/ea ar fi inegalizat
noi am fi inegalizat
voi ați fi inegalizat
ei/ele ar fi inegalizat
Perfectul Compus
eu am inegalizat
tu ai inegalizat
el/ea a inegalizat
noi am inegalizat
voi ați inegalizat
ei/ele au inegalizat
Viitor
eu voi inegaliza
tu vei inegaliza
el/ea va inegaliza
noi vom inegaliza
voi veți inegaliza
ei/ele vor inegaliza
Viitor Anterior
eu voi fi inegalizat
tu vei fi inegalizat
el/ea va fi inegalizat
noi vom fi inegalizat
voi veți fi inegalizat
ei/ele vor fi inegalizat

Verbele anterioare: a îndurera, a îndurliga, a îndușmăni, a industrializa, a painjeni

Verbele următoare: a infama, a palavragi, a infantiliza, a înfăptui, a înfărma

Verbe aleatorii: a bejeni, a colătăci, a meremetisi, a pizmui, a relegaliza