a impersonaliza conjugare; conjugare online pentru verbul "a impersonaliza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a impersonaliza" în limba română (dex)

Infinitiv
impersonaliza
Infinitiv Lung
impersonalizare
Participiu
impersonalizat
Gerunziu
impersonalizând
Imperativ persoana a doua
singular impersonalizează
plural impersonalizați
Prezent
eu impersonalizez
tu impersonalizezi
el/ea impersonalizează
noi impersonalizăm
voi impersonalizați
ei/ele impersonalizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) impersonalizez
tu (să) impersonalizezi
el/ea (să) impersonalizeze
noi (să) impersonalizăm
voi (să) impersonalizați
ei/ele (să) impersonalizeze
Imperfect
eu impersonalizam
tu impersonalizai
el/ea impersonaliza
noi impersonalizam
voi impersonalizați
ei/ele impersonalizau
Perfect Simplu
eu impersonalizai
tu impersonalizași
el/ea impersonaliză
noi impersonalizarăm
voi impersonalizarăți
ei/ele impersonalizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu impersonalizasem
tu impersonalizaseși
el/ea impersonalizase
noi impersonalizaserăm
voi impersonalizaserăți
ei/ele impersonalizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi impersonalizat
tu să fi impersonalizat
el/ea să fi impersonalizat
noi să fi impersonalizat
voi să fi impersonalizat
ei/ele să fi impersonalizat
Condițional Prezent
eu aș impersonaliza
tu ai impersonaliza
el/ea ar impersonaliza
noi am impersonaliza
voi ați impersonaliza
ei/ele ar impersonaliza
Condițional Perfect
eu aș fi impersonalizat
tu ai fi impersonalizat
el/ea ar fi impersonalizat
noi am fi impersonalizat
voi ați fi impersonalizat
ei/ele ar fi impersonalizat
Perfectul Compus
eu am impersonalizat
tu ai impersonalizat
el/ea a impersonalizat
noi am impersonalizat
voi ați impersonalizat
ei/ele au impersonalizat
Viitor
eu voi impersonaliza
tu vei impersonaliza
el/ea va impersonaliza
noi vom impersonaliza
voi veți impersonaliza
ei/ele vor impersonaliza
Viitor Anterior
eu voi fi impersonalizat
tu vei fi impersonalizat
el/ea va fi impersonalizat
noi vom fi impersonalizat
voi veți fi impersonalizat
ei/ele vor fi impersonalizat

Verbele anterioare: a împelina, a împelița, a împerciuna, a împerechea, a impermeabiliza

Verbele următoare: a impesta, a împestrița, a împeți, a împicioroga, a împiedeca

Verbe aleatorii: a afrunta, a băngăni, a pena, a pizmui, a radiotelegrafia