a ignifuga conjugare; conjugare online pentru verbul "a ignifuga" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a ignifuga" în limba română (dex)

Infinitiv
ignifuga
Infinitiv Lung
ignifugare
Participiu
ignifugat
Gerunziu
ignifugând
Imperativ persoana a doua
singular ignifughează
plural ignifugați
Prezent
eu ignifughez
tu ignifughezi
el/ea ignifughează
noi ignifugăm
voi ignifugați
ei/ele ignifughează
Conjunctiv Prezent
eu (să) ignifughez
tu (să) ignifughezi
el/ea (să) ignifugheze
noi (să) ignifugăm
voi (să) ignifugați
ei/ele (să) ignifugheze
Imperfect
eu ignifugam
tu ignifugai
el/ea ignifuga
noi ignifugam
voi ignifugați
ei/ele ignifugau
Perfect Simplu
eu ignifugai
tu ignifugași
el/ea ignifugă
noi ignifugarăm
voi ignifugarăți
ei/ele ignifugară
Mai Mult Ca Perfectul
eu ignifugasem
tu ignifugaseși
el/ea ignifugase
noi ignifugaserăm
voi ignifugaserăți
ei/ele ignifugaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi ignifugat
tu să fi ignifugat
el/ea să fi ignifugat
noi să fi ignifugat
voi să fi ignifugat
ei/ele să fi ignifugat
Condițional Prezent
eu aș ignifuga
tu ai ignifuga
el/ea ar ignifuga
noi am ignifuga
voi ați ignifuga
ei/ele ar ignifuga
Condițional Perfect
eu aș fi ignifugat
tu ai fi ignifugat
el/ea ar fi ignifugat
noi am fi ignifugat
voi ați fi ignifugat
ei/ele ar fi ignifugat
Perfectul Compus
eu am ignifugat
tu ai ignifugat
el/ea a ignifugat
noi am ignifugat
voi ați ignifugat
ei/ele au ignifugat
Viitor
eu voi ignifuga
tu vei ignifuga
el/ea va ignifuga
noi vom ignifuga
voi veți ignifuga
ei/ele vor ignifuga
Viitor Anterior
eu voi fi ignifugat
tu vei fi ignifugat
el/ea va fi ignifugat
noi vom fi ignifugat
voi veți fi ignifugat
ei/ele vor fi ignifugat

Verbele anterioare: a ierna, a ierta, a ieși, a iezi, a igieniza

Verbele următoare: a ignora, a ijdăni, a ijdări, a ijderi, a ilegaliza

Verbe aleatorii: a deratiza, a desulfura, a escroca, a eutanasia, a vitupera