a ierta conjugare; conjugare online pentru verbul "a ierta" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a ierta" în limba română (dex)

Infinitiv
ierta
Infinitiv Lung
iertare
Participiu
iertat
Gerunziu
iertând
Imperativ persoana a doua
singular iartă
plural iertați
singular negativ nu ierta
plural negativ nu iertați
Prezent
eu iert
tu ierți
el/ea iartă
noi iertăm
voi iertați
ei/ele iartă
Conjunctiv Prezent
eu (să) iert
tu (să) ierți
el/ea (să) ierte
noi (să) iertăm
voi (să) iertați
ei/ele (să) ierte
Imperfect
eu iertam
tu iertai
el/ea ierta
noi iertam
voi iertați
ei/ele iertau
Perfect Simplu
eu iertai
tu iertași
el/ea iertă
noi iertarăm
voi iertarăți
ei/ele iertară
Mai Mult Ca Perfectul
eu iertasem
tu iertaseși
el/ea iertase
noi iertaserăm
voi iertaserăți
ei/ele iertaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi iertat
tu să fi iertat
el/ea să fi iertat
noi să fi iertat
voi să fi iertat
ei/ele să fi iertat
Condițional Prezent
eu aș ierta
tu ai ierta
el/ea ar ierta
noi am ierta
voi ați ierta
ei/ele ar ierta
Condițional Perfect
eu aș fi iertat
tu ai fi iertat
el/ea ar fi iertat
noi am fi iertat
voi ați fi iertat
ei/ele ar fi iertat
Perfectul Compus
eu am iertat
tu ai iertat
el/ea a iertat
noi am iertat
voi ați iertat
ei/ele au iertat
Viitor
eu voi ierta
tu vei ierta
el/ea va ierta
noi vom ierta
voi veți ierta
ei/ele vor ierta
Viitor Anterior
eu voi fi iertat
tu vei fi iertat
el/ea va fi iertat
noi vom fi iertat
voi veți fi iertat
ei/ele vor fi iertat

Verbele anterioare: a ieftini, a iepta, a ierarhiza, a ierboriza, a ierna

Verbele următoare: a iezi, a igieniza, a ignifuga, a ignora, a ignora

Verbe aleatorii: a concepe, a demoraliza, a durdulica, a huzdupa, a întâlni