a hăbăuci conjugare; conjugare online pentru verbul "a hăbăuci" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hăbăuci" în limba română (dex)

Infinitiv
hăbăuci
Infinitiv Lung
hăbăucire
Participiu
hăbăucit
Gerunziu
hăbăucind
Imperativ persoana a doua
singular hăbăucește
plural hăbăuciți
Prezent
eu hăbăucesc
tu hăbăucești
el/ea hăbăucește
noi hăbăucim
voi hăbăuciți
ei/ele hăbăucesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hăbăucesc
tu (să) hăbăucești
el/ea (să) hăbăucească
noi (să) hăbăucim
voi (să) hăbăuciți
ei/ele (să) hăbăucească
Imperfect
eu hăbăuceam
tu hăbăuceai
el/ea hăbăucea
noi hăbăuceam
voi hăbăuceați
ei/ele hăbăuceau
Perfect Simplu
eu hăbăucii
tu hăbăuciși
el/ea hăbăuci
noi hăbăucirăm
voi hăbăucirăți
ei/ele hăbăuciră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hăbăucisem
tu hăbăuciseși
el/ea hăbăucise
noi hăbăuciserăm
voi hăbăuciserăți
ei/ele hăbăuciseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hăbăucit
tu să fi hăbăucit
el/ea să fi hăbăucit
noi să fi hăbăucit
voi să fi hăbăucit
ei/ele să fi hăbăucit
Condițional Prezent
eu aș hăbăuci
tu ai hăbăuci
el/ea ar hăbăuci
noi am hăbăuci
voi ați hăbăuci
ei/ele ar hăbăuci
Condițional Perfect
eu aș fi hăbăucit
tu ai fi hăbăucit
el/ea ar fi hăbăucit
noi am fi hăbăucit
voi ați fi hăbăucit
ei/ele ar fi hăbăucit
Perfectul Compus
eu am hăbăucit
tu ai hăbăucit
el/ea a hăbăucit
noi am hăbăucit
voi ați hăbăucit
ei/ele au hăbăucit
Viitor
eu voi hăbăuci
tu vei hăbăuci
el/ea va hăbăuci
noi vom hăbăuci
voi veți hăbăuci
ei/ele vor hăbăuci
Viitor Anterior
eu voi fi hăbăucit
tu vei fi hăbăucit
el/ea va fi hăbăucit
noi vom fi hăbăucit
voi veți fi hăbăucit
ei/ele vor fi hăbăucit

Verbele anterioare: a gurui, a gusta, a gustări, a gutunări, a guverna

Verbele următoare: a habitua, a hăbuci, a hâcâi, a hăcui, a hâi

Verbe aleatorii: a astruca, a cosemna, a damblagi, a necheza, a râncălui