a hârjoni conjugare; conjugare online pentru verbul "a hârjoni" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hârjoni" în limba română (dex)

Infinitiv
hârjoni
Infinitiv Lung
hârjonire
Participiu
hârjonit
Gerunziu
hârjonind
Imperativ persoana a doua
singular hârjonește
plural hârjoniți
Prezent
eu hârjonesc
tu hârjonești
el/ea hârjonește
noi hârjonim
voi hârjoniți
ei/ele hârjonesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hârjonesc
tu (să) hârjonești
el/ea (să) hârjonească
noi (să) hârjonim
voi (să) hârjoniți
ei/ele (să) hârjonească
Imperfect
eu hârjoneam
tu hârjoneai
el/ea hârjonea
noi hârjoneam
voi hârjoneați
ei/ele hârjoneau
Perfect Simplu
eu hârjonii
tu hârjoniși
el/ea hârjoni
noi hârjonirăm
voi hârjonirăți
ei/ele hârjoniră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hârjonisem
tu hârjoniseși
el/ea hârjonise
noi hârjoniserăm
voi hârjoniserăți
ei/ele hârjoniseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hârjonit
tu să fi hârjonit
el/ea să fi hârjonit
noi să fi hârjonit
voi să fi hârjonit
ei/ele să fi hârjonit
Condițional Prezent
eu aș hârjoni
tu ai hârjoni
el/ea ar hârjoni
noi am hârjoni
voi ați hârjoni
ei/ele ar hârjoni
Condițional Perfect
eu aș fi hârjonit
tu ai fi hârjonit
el/ea ar fi hârjonit
noi am fi hârjonit
voi ați fi hârjonit
ei/ele ar fi hârjonit
Perfectul Compus
eu am hârjonit
tu ai hârjonit
el/ea a hârjonit
noi am hârjonit
voi ați hârjonit
ei/ele au hârjonit
Viitor
eu voi hârjoni
tu vei hârjoni
el/ea va hârjoni
noi vom hârjoni
voi veți hârjoni
ei/ele vor hârjoni
Viitor Anterior
eu voi fi hârjonit
tu vei fi hârjonit
el/ea va fi hârjonit
noi vom fi hârjonit
voi veți fi hârjonit
ei/ele vor fi hârjonit

Verbele anterioare: a hărcăti, a harecilui, a hărhăti, a hârjâi, a hârjii

Verbele următoare: a harnașa, a hărnici, a hârșâi, a hârșcâi, a hârsi

Verbe aleatorii: a atesta, a clișa, a freca, a scuti, a țelini