a hâcâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a hâcâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hâcâi" în limba română (dex)

Infinitiv
hâcâi
Infinitiv Lung
hâcâire
Participiu
hâcâit
Gerunziu
hâcâind
Imperativ persoana a doua
singular hâcâie
plural hâcâiți
Prezent
eu hâcâi
tu hâcâi
el/ea hâcâie
noi hâcâim
voi hâcâiți
ei/ele hâcâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) hâcâi
tu (să) hâcâi
el/ea (să) hâcâie
noi (să) hâcâim
voi (să) hâcâiți
ei/ele (să) hâcâie
Imperfect
eu hâcâiam
tu hâcâiai
el/ea hâcâia
noi hâcâiam
voi hâcâiați
ei/ele hâcâiau
Perfect Simplu
eu hâcâii
tu hâcâiși
el/ea hâcâi
noi hâcâirăm
voi hâcâirăți
ei/ele hâcâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hâcâisem
tu hâcâiseși
el/ea hâcâise
noi hâcâiserăm
voi hâcâiserăți
ei/ele hâcâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hâcâit
tu să fi hâcâit
el/ea să fi hâcâit
noi să fi hâcâit
voi să fi hâcâit
ei/ele să fi hâcâit
Condițional Prezent
eu aș hâcâi
tu ai hâcâi
el/ea ar hâcâi
noi am hâcâi
voi ați hâcâi
ei/ele ar hâcâi
Condițional Perfect
eu aș fi hâcâit
tu ai fi hâcâit
el/ea ar fi hâcâit
noi am fi hâcâit
voi ați fi hâcâit
ei/ele ar fi hâcâit
Perfectul Compus
eu am hâcâit
tu ai hâcâit
el/ea a hâcâit
noi am hâcâit
voi ați hâcâit
ei/ele au hâcâit
Viitor
eu voi hâcâi
tu vei hâcâi
el/ea va hâcâi
noi vom hâcâi
voi veți hâcâi
ei/ele vor hâcâi
Viitor Anterior
eu voi fi hâcâit
tu vei fi hâcâit
el/ea va fi hâcâit
noi vom fi hâcâit
voi veți fi hâcâit
ei/ele vor fi hâcâit

Verbele anterioare: a gutunări, a guverna, a hăbăuci, a habitua, a hăbuci

Verbele următoare: a hăcui, a hâi, a hăicăi, a haiduci, a hăimăni

Verbe aleatorii: a butăși, a cotcorozi, a parantetiza, a răsînțelege, a scobârli