a gimbili conjugare; conjugare online pentru verbul "a gimbili" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a gimbili" în limba română (dex)

Infinitiv
gimbili
Infinitiv Lung
gimbilire
Participiu
gimbilit
Gerunziu
gimbilind
Imperativ persoana a doua
singular gimbilește
plural gimbiliți
Prezent
eu gimbilesc
tu gimbilești
el/ea gimbilește
noi gimbilim
voi gimbiliți
ei/ele gimbilesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) gimbilesc
tu (să) gimbilești
el/ea (să) gimbilească
noi (să) gimbilim
voi (să) gimbiliți
ei/ele (să) gimbilească
Imperfect
eu gimbileam
tu gimbileai
el/ea gimbilea
noi gimbileam
voi gimbileați
ei/ele gimbileau
Perfect Simplu
eu gimbilii
tu gimbiliși
el/ea gimbili
noi gimbilirăm
voi gimbilirăți
ei/ele gimbiliră
Mai Mult Ca Perfectul
eu gimbilisem
tu gimbiliseși
el/ea gimbilise
noi gimbiliserăm
voi gimbiliserăți
ei/ele gimbiliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi gimbilit
tu să fi gimbilit
el/ea să fi gimbilit
noi să fi gimbilit
voi să fi gimbilit
ei/ele să fi gimbilit
Condițional Prezent
eu aș gimbili
tu ai gimbili
el/ea ar gimbili
noi am gimbili
voi ați gimbili
ei/ele ar gimbili
Condițional Perfect
eu aș fi gimbilit
tu ai fi gimbilit
el/ea ar fi gimbilit
noi am fi gimbilit
voi ați fi gimbilit
ei/ele ar fi gimbilit
Perfectul Compus
eu am gimbilit
tu ai gimbilit
el/ea a gimbilit
noi am gimbilit
voi ați gimbilit
ei/ele au gimbilit
Viitor
eu voi gimbili
tu vei gimbili
el/ea va gimbili
noi vom gimbili
voi veți gimbili
ei/ele vor gimbili
Viitor Anterior
eu voi fi gimbilit
tu vei fi gimbilit
el/ea va fi gimbilit
noi vom fi gimbilit
voi veți fi gimbilit
ei/ele vor fi gimbilit

Verbele anterioare: a ghiorțăi, a ghioșa, a ghizdui, a gigantiza, a gilălui

Verbele următoare: a gineri, a gini, a gioli, a gira, a gistrui

Verbe aleatorii: a clătări, a mondializa, a ocârmui, a prăstăvăli, a retrecisa