a ghiloșa conjugare; conjugare online pentru verbul "a ghiloșa" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a ghiloșa" în limba română (dex)

Infinitiv
ghiloșa
Infinitiv Lung
ghiloșare
Participiu
ghiloșat
Gerunziu
ghiloșând
Imperativ persoana a doua
singular ghiloșează
plural ghiloșați
Prezent
eu ghiloșez
tu ghiloșezi
el/ea ghiloșează
noi ghiloșăm
voi ghiloșați
ei/ele ghiloșează
Conjunctiv Prezent
eu (să) ghiloșez
tu (să) ghiloșezi
el/ea (să) ghiloșeze
noi (să) ghiloșăm
voi (să) ghiloșați
ei/ele (să) ghiloșeze
Imperfect
eu ghiloșam
tu ghiloșai
el/ea ghiloșa
noi ghiloșam
voi ghiloșați
ei/ele ghiloșau
Perfect Simplu
eu ghiloșai
tu ghiloșași
el/ea ghiloșă
noi ghiloșarăm
voi ghiloșarăți
ei/ele ghiloșară
Mai Mult Ca Perfectul
eu ghiloșasem
tu ghiloșaseși
el/ea ghiloșase
noi ghiloșaserăm
voi ghiloșaserăți
ei/ele ghiloșaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi ghiloșat
tu să fi ghiloșat
el/ea să fi ghiloșat
noi să fi ghiloșat
voi să fi ghiloșat
ei/ele să fi ghiloșat
Condițional Prezent
eu aș ghiloșa
tu ai ghiloșa
el/ea ar ghiloșa
noi am ghiloșa
voi ați ghiloșa
ei/ele ar ghiloșa
Condițional Perfect
eu aș fi ghiloșat
tu ai fi ghiloșat
el/ea ar fi ghiloșat
noi am fi ghiloșat
voi ați fi ghiloșat
ei/ele ar fi ghiloșat
Perfectul Compus
eu am ghiloșat
tu ai ghiloșat
el/ea a ghiloșat
noi am ghiloșat
voi ați ghiloșat
ei/ele au ghiloșat
Viitor
eu voi ghiloșa
tu vei ghiloșa
el/ea va ghiloșa
noi vom ghiloșa
voi veți ghiloșa
ei/ele vor ghiloșa
Viitor Anterior
eu voi fi ghiloșat
tu vei fi ghiloșat
el/ea va fi ghiloșat
noi vom fi ghiloșat
voi veți fi ghiloșat
ei/ele vor fi ghiloșat

Verbele anterioare: a ghida, a ghiftui, a ghigosi, a ghilabandi, a ghili

Verbele următoare: a ghilosi, a ghilotina, a ghilțui, a ghintui, a ghionti

Verbe aleatorii: a liriciza, a partaja, a rădica, a reconcilia, a bărangi