a ghilabandi conjugare; conjugare online pentru verbul "a ghilabandi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a ghilabandi" în limba română (dex)

Infinitiv
ghilabandi
Infinitiv Lung
ghilabandire
Participiu
ghilabandit
Gerunziu
ghilabandind
Imperativ persoana a doua
singular ghilabandește
plural ghilabandiți
Prezent
eu ghilabandesc
tu ghilabandești
el/ea ghilabandește
noi ghilabandim
voi ghilabandiți
ei/ele ghilabandesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) ghilabandesc
tu (să) ghilabandești
el/ea (să) ghilabandească
noi (să) ghilabandim
voi (să) ghilabandiți
ei/ele (să) ghilabandească
Imperfect
eu ghilabandeam
tu ghilabandeai
el/ea ghilabandea
noi ghilabandeam
voi ghilabandeați
ei/ele ghilabandeau
Perfect Simplu
eu ghilabandii
tu ghilabandiși
el/ea ghilabandi
noi ghilabandirăm
voi ghilabandirăți
ei/ele ghilabandiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu ghilabandisem
tu ghilabandiseși
el/ea ghilabandise
noi ghilabandiserăm
voi ghilabandiserăți
ei/ele ghilabandiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi ghilabandit
tu să fi ghilabandit
el/ea să fi ghilabandit
noi să fi ghilabandit
voi să fi ghilabandit
ei/ele să fi ghilabandit
Condițional Prezent
eu aș ghilabandi
tu ai ghilabandi
el/ea ar ghilabandi
noi am ghilabandi
voi ați ghilabandi
ei/ele ar ghilabandi
Condițional Perfect
eu aș fi ghilabandit
tu ai fi ghilabandit
el/ea ar fi ghilabandit
noi am fi ghilabandit
voi ați fi ghilabandit
ei/ele ar fi ghilabandit
Perfectul Compus
eu am ghilabandit
tu ai ghilabandit
el/ea a ghilabandit
noi am ghilabandit
voi ați ghilabandit
ei/ele au ghilabandit
Viitor
eu voi ghilabandi
tu vei ghilabandi
el/ea va ghilabandi
noi vom ghilabandi
voi veți ghilabandi
ei/ele vor ghilabandi
Viitor Anterior
eu voi fi ghilabandit
tu vei fi ghilabandit
el/ea va fi ghilabandit
noi vom fi ghilabandit
voi veți fi ghilabandit
ei/ele vor fi ghilabandit

Verbele anterioare: a ghibirdisi, a ghici, a ghida, a ghiftui, a ghigosi

Verbele următoare: a ghili, a ghiloșa, a ghilosi, a ghilotina, a ghilțui

Verbe aleatorii: a hăicăi, a informatiza, a marina, a numerota, a ogârji