a gargarisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a gargarisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a gargarisi" în limba română (dex)

Infinitiv
gargarisi
Infinitiv Lung
gargarisire
Participiu
gargarisit
Gerunziu
gargarisind
Imperativ persoana a doua
singular gargarisește
plural gargarisiți
Prezent
eu gargarisesc
tu gargarisești
el/ea gargarisește
noi gargarisim
voi gargarisiți
ei/ele gargarisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) gargarisesc
tu (să) gargarisești
el/ea (să) gargarisească
noi (să) gargarisim
voi (să) gargarisiți
ei/ele (să) gargarisească
Imperfect
eu gargariseam
tu gargariseai
el/ea gargarisea
noi gargariseam
voi gargariseați
ei/ele gargariseau
Perfect Simplu
eu gargarisii
tu gargarisiși
el/ea gargarisi
noi gargarisirăm
voi gargarisirăți
ei/ele gargarisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu gargarisisem
tu gargarisiseși
el/ea gargarisise
noi gargarisiserăm
voi gargarisiserăți
ei/ele gargarisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi gargarisit
tu să fi gargarisit
el/ea să fi gargarisit
noi să fi gargarisit
voi să fi gargarisit
ei/ele să fi gargarisit
Condițional Prezent
eu aș gargarisi
tu ai gargarisi
el/ea ar gargarisi
noi am gargarisi
voi ați gargarisi
ei/ele ar gargarisi
Condițional Perfect
eu aș fi gargarisit
tu ai fi gargarisit
el/ea ar fi gargarisit
noi am fi gargarisit
voi ați fi gargarisit
ei/ele ar fi gargarisit
Perfectul Compus
eu am gargarisit
tu ai gargarisit
el/ea a gargarisit
noi am gargarisit
voi ați gargarisit
ei/ele au gargarisit
Viitor
eu voi gargarisi
tu vei gargarisi
el/ea va gargarisi
noi vom gargarisi
voi veți gargarisi
ei/ele vor gargarisi
Viitor Anterior
eu voi fi gargarisit
tu vei fi gargarisit
el/ea va fi gargarisit
noi vom fi gargarisit
voi veți fi gargarisit
ei/ele vor fi gargarisit

Verbele anterioare: a gânguri, a gara, a garanta, a gârbovi, a gărdui

Verbele următoare: a garnisi, a găsi, a găta, a găta, a găti

Verbe aleatorii: a bucura, a denitra, a dezmormânta, a răsădi, a sincroniza