a găunoși conjugare; conjugare online pentru verbul "a găunoși" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a găunoși" în limba română (dex)

Infinitiv
găunoși
Infinitiv Lung
găunoșire
Participiu
găunoșit
Gerunziu
găunoșind
Imperativ persoana a doua
singular găunoșește
plural găunoșiți
Prezent
eu găunoșesc
tu găunoșești
el/ea găunoșește
noi găunoșim
voi găunoșiți
ei/ele găunoșesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) găunoșesc
tu (să) găunoșești
el/ea (să) găunoșească
noi (să) găunoșim
voi (să) găunoșiți
ei/ele (să) găunoșească
Imperfect
eu găunoșeam
tu găunoșeai
el/ea găunoșea
noi găunoșeam
voi găunoșeați
ei/ele găunoșeau
Perfect Simplu
eu găunoșii
tu găunoșiși
el/ea găunoși
noi găunoșirăm
voi găunoșirăți
ei/ele găunoșiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu găunoșisem
tu găunoșiseși
el/ea găunoșise
noi găunoșiserăm
voi găunoșiserăți
ei/ele găunoșiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi găunoșit
tu să fi găunoșit
el/ea să fi găunoșit
noi să fi găunoșit
voi să fi găunoșit
ei/ele să fi găunoșit
Condițional Prezent
eu aș găunoși
tu ai găunoși
el/ea ar găunoși
noi am găunoși
voi ați găunoși
ei/ele ar găunoși
Condițional Perfect
eu aș fi găunoșit
tu ai fi găunoșit
el/ea ar fi găunoșit
noi am fi găunoșit
voi ați fi găunoșit
ei/ele ar fi găunoșit
Perfectul Compus
eu am găunoșit
tu ai găunoșit
el/ea a găunoșit
noi am găunoșit
voi ați găunoșit
ei/ele au găunoșit
Viitor
eu voi găunoși
tu vei găunoși
el/ea va găunoși
noi vom găunoși
voi veți găunoși
ei/ele vor găunoși
Viitor Anterior
eu voi fi găunoșit
tu vei fi găunoșit
el/ea va fi găunoșit
noi vom fi găunoșit
voi veți fi găunoșit
ei/ele vor fi găunoșit

Verbele anterioare: a garnisi, a găsi, a găta, a găta, a găti

Verbele următoare: a găuri, a găvozdi, a gaza, a găzdui, a gazeifica

Verbe aleatorii: a arădui, a gologăni, a grohăi, a însăxăna, a specula