a găbui conjugare; conjugare online pentru verbul "a găbui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a găbui" în limba română (dex)

Infinitiv
găbui
Infinitiv Lung
găbuire
Participiu
găbuit
Gerunziu
găbuind
Imperativ persoana a doua
singular găbuiește
plural găbuiți
Prezent
eu găbuiesc
tu găbuiești
el/ea găbuiește
noi găbuim
voi găbuiți
ei/ele găbuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) găbuiesc
tu (să) găbuiești
el/ea (să) găbuiască
noi (să) găbuim
voi (să) găbuiți
ei/ele (să) găbuiască
Imperfect
eu găbuiam
tu găbuiai
el/ea găbuia
noi găbuiam
voi găbuiați
ei/ele găbuiau
Perfect Simplu
eu găbuii
tu găbuiși
el/ea găbui
noi găbuirăm
voi găbuirăți
ei/ele găbuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu găbuisem
tu găbuiseși
el/ea găbuise
noi găbuiserăm
voi găbuiserăți
ei/ele găbuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi găbuit
tu să fi găbuit
el/ea să fi găbuit
noi să fi găbuit
voi să fi găbuit
ei/ele să fi găbuit
Condițional Prezent
eu aș găbui
tu ai găbui
el/ea ar găbui
noi am găbui
voi ați găbui
ei/ele ar găbui
Condițional Perfect
eu aș fi găbuit
tu ai fi găbuit
el/ea ar fi găbuit
noi am fi găbuit
voi ați fi găbuit
ei/ele ar fi găbuit
Perfectul Compus
eu am găbuit
tu ai găbuit
el/ea a găbuit
noi am găbuit
voi ați găbuit
ei/ele au găbuit
Viitor
eu voi găbui
tu vei găbui
el/ea va găbui
noi vom găbui
voi veți găbui
ei/ele vor găbui
Viitor Anterior
eu voi fi găbuit
tu vei fi găbuit
el/ea va fi găbuit
noi vom fi găbuit
voi veți fi găbuit
ei/ele vor fi găbuit

Verbele anterioare: a fușeri, a fusila, a fuziona, a găbji, a găbui

Verbele următoare: a învita, a gâdila, a gâdili, a gafa, a gâfâi

Verbe aleatorii: a îngriji, a înomeni, a însfora, a osârdnici, a silnici