a găbji conjugare; conjugare online pentru verbul "a găbji" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a găbji" în limba română (dex)

Infinitiv
găbji
Infinitiv Lung
găbjire
Participiu
găbjit
Gerunziu
găbjind
Imperativ persoana a doua
singular găbjește
plural găbjiți
Prezent
eu găbjesc
tu găbjești
el/ea găbjește
noi găbjim
voi găbjiți
ei/ele găbjesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) găbjesc
tu (să) găbjești
el/ea (să) găbjească
noi (să) găbjim
voi (să) găbjiți
ei/ele (să) găbjească
Imperfect
eu găbjeam
tu găbjeai
el/ea găbjea
noi găbjeam
voi găbjeați
ei/ele găbjeau
Perfect Simplu
eu găbjii
tu găbjiși
el/ea găbji
noi găbjirăm
voi găbjirăți
ei/ele găbjiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu găbjisem
tu găbjiseși
el/ea găbjise
noi găbjiserăm
voi găbjiserăți
ei/ele găbjiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi găbjit
tu să fi găbjit
el/ea să fi găbjit
noi să fi găbjit
voi să fi găbjit
ei/ele să fi găbjit
Condițional Prezent
eu aș găbji
tu ai găbji
el/ea ar găbji
noi am găbji
voi ați găbji
ei/ele ar găbji
Condițional Perfect
eu aș fi găbjit
tu ai fi găbjit
el/ea ar fi găbjit
noi am fi găbjit
voi ați fi găbjit
ei/ele ar fi găbjit
Perfectul Compus
eu am găbjit
tu ai găbjit
el/ea a găbjit
noi am găbjit
voi ați găbjit
ei/ele au găbjit
Viitor
eu voi găbji
tu vei găbji
el/ea va găbji
noi vom găbji
voi veți găbji
ei/ele vor găbji
Viitor Anterior
eu voi fi găbjit
tu vei fi găbjit
el/ea va fi găbjit
noi vom fi găbjit
voi veți fi găbjit
ei/ele vor fi găbjit

Verbele anterioare: a furniza, a fușeri, a fusila, a fuziona, a găbji

Verbele următoare: a învita, a învita, a gâdila, a gâdili, a gafa

Verbe aleatorii: a jipui, a prestoi, a reconcilia, a scaturi, a tripota