a gârbovi conjugare; conjugare online pentru verbul "a gârbovi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a gârbovi" în limba română (dex)

Infinitiv
gârbovi
Infinitiv Lung
gârbovire
Participiu
gârbovit
Gerunziu
gârbovind
Imperativ persoana a doua
singular gârbovește
plural gârboviți
Prezent
eu gârbovesc
tu gârbovești
el/ea gârbovește
noi gârbovim
voi gârboviți
ei/ele gârbovesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) gârbovesc
tu (să) gârbovești
el/ea (să) gârbovească
noi (să) gârbovim
voi (să) gârboviți
ei/ele (să) gârbovească
Imperfect
eu gârboveam
tu gârboveai
el/ea gârbovea
noi gârboveam
voi gârboveați
ei/ele gârboveau
Perfect Simplu
eu gârbovii
tu gârboviși
el/ea gârbovi
noi gârbovirăm
voi gârbovirăți
ei/ele gârboviră
Mai Mult Ca Perfectul
eu gârbovisem
tu gârboviseși
el/ea gârbovise
noi gârboviserăm
voi gârboviserăți
ei/ele gârboviseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi gârbovit
tu să fi gârbovit
el/ea să fi gârbovit
noi să fi gârbovit
voi să fi gârbovit
ei/ele să fi gârbovit
Condițional Prezent
eu aș gârbovi
tu ai gârbovi
el/ea ar gârbovi
noi am gârbovi
voi ați gârbovi
ei/ele ar gârbovi
Condițional Perfect
eu aș fi gârbovit
tu ai fi gârbovit
el/ea ar fi gârbovit
noi am fi gârbovit
voi ați fi gârbovit
ei/ele ar fi gârbovit
Perfectul Compus
eu am gârbovit
tu ai gârbovit
el/ea a gârbovit
noi am gârbovit
voi ați gârbovit
ei/ele au gârbovit
Viitor
eu voi gârbovi
tu vei gârbovi
el/ea va gârbovi
noi vom gârbovi
voi veți gârbovi
ei/ele vor gârbovi
Viitor Anterior
eu voi fi gârbovit
tu vei fi gârbovit
el/ea va fi gârbovit
noi vom fi gârbovit
voi veți fi gârbovit
ei/ele vor fi gârbovit

Verbele anterioare: a gângăvi, a gangrena, a gânguri, a gara, a garanta

Verbele următoare: a gărdui, a gargarisi, a gargariza, a garnisi, a găsi

Verbe aleatorii: a înmoina, a insculpa, a ortăci, a statori, a tracasa