a gâfâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a gâfâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a gâfâi" în limba română (dex)

Infinitiv
gâfâi
Infinitiv Lung
gâfâire
Participiu
gâfâit
Gerunziu
gâfâind
Imperativ persoana a doua
singular gâfâie
plural gâfâiți
Prezent
eu gâfâi
tu gâfâi
el/ea gâfâie
noi gâfâim
voi gâfâiți
ei/ele gâfâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) gâfâi
tu (să) gâfâi
el/ea (să) gâfâie
noi (să) gâfâim
voi (să) gâfâiți
ei/ele (să) gâfâie
Imperfect
eu gâfâiam
tu gâfâiai
el/ea gâfâia
noi gâfâiam
voi gâfâiați
ei/ele gâfâiau
Perfect Simplu
eu gâfâii
tu gâfâiși
el/ea gâfâi
noi gâfâirăm
voi gâfâirăți
ei/ele gâfâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu gâfâisem
tu gâfâiseși
el/ea gâfâise
noi gâfâiserăm
voi gâfâiserăți
ei/ele gâfâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi gâfâit
tu să fi gâfâit
el/ea să fi gâfâit
noi să fi gâfâit
voi să fi gâfâit
ei/ele să fi gâfâit
Condițional Prezent
eu aș gâfâi
tu ai gâfâi
el/ea ar gâfâi
noi am gâfâi
voi ați gâfâi
ei/ele ar gâfâi
Condițional Perfect
eu aș fi gâfâit
tu ai fi gâfâit
el/ea ar fi gâfâit
noi am fi gâfâit
voi ați fi gâfâit
ei/ele ar fi gâfâit
Perfectul Compus
eu am gâfâit
tu ai gâfâit
el/ea a gâfâit
noi am gâfâit
voi ați gâfâit
ei/ele au gâfâit
Viitor
eu voi gâfâi
tu vei gâfâi
el/ea va gâfâi
noi vom gâfâi
voi veți gâfâi
ei/ele vor gâfâi
Viitor Anterior
eu voi fi gâfâit
tu vei fi gâfâit
el/ea va fi gâfâit
noi vom fi gâfâit
voi veți fi gâfâit
ei/ele vor fi gâfâit

Verbele anterioare: a găbui, a gâci, a învita, a învita, a gâdila

Verbele următoare: a gâgâi, a gagicări, a găina, a găinăța, a găini

Verbe aleatorii: a cloncăni, a cloncăni, a fornăi, a îmburda, a recoloniza