a gâdili conjugare; conjugare online pentru verbul "a gâdili" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a gâdili" în limba română (dex)

Infinitiv
gâdili
Infinitiv Lung
gâdilire
Participiu
gâdilit
Gerunziu
gâdilind
Imperativ persoana a doua
singular gâdilă
plural gâdiliți
Prezent
eu gâdil
tu gâdili
el/ea gâdilă
noi gâdilim
voi gâdiliți
ei/ele gâdilă
Conjunctiv Prezent
eu (să) gâdil
tu (să) gâdili
el/ea (să) gâdile
noi (să) gâdilim
voi (să) gâdiliți
ei/ele (să) gâdile
Imperfect
eu gâdileam
tu gâdileai
el/ea gâdilea
noi gâdileam
voi gâdileați
ei/ele gâdileau
Perfect Simplu
eu gâdilii
tu gâdiliși
el/ea gâdili
noi gâdilirăm
voi gâdilirăți
ei/ele gâdiliră
Mai Mult Ca Perfectul
eu gâdilisem
tu gâdiliseși
el/ea gâdilise
noi gâdiliserăm
voi gâdiliserăți
ei/ele gâdiliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi gâdilit
tu să fi gâdilit
el/ea să fi gâdilit
noi să fi gâdilit
voi să fi gâdilit
ei/ele să fi gâdilit
Condițional Prezent
eu aș gâdili
tu ai gâdili
el/ea ar gâdili
noi am gâdili
voi ați gâdili
ei/ele ar gâdili
Condițional Perfect
eu aș fi gâdilit
tu ai fi gâdilit
el/ea ar fi gâdilit
noi am fi gâdilit
voi ați fi gâdilit
ei/ele ar fi gâdilit
Perfectul Compus
eu am gâdilit
tu ai gâdilit
el/ea a gâdilit
noi am gâdilit
voi ați gâdilit
ei/ele au gâdilit
Viitor
eu voi gâdili
tu vei gâdili
el/ea va gâdili
noi vom gâdili
voi veți gâdili
ei/ele vor gâdili
Viitor Anterior
eu voi fi gâdilit
tu vei fi gâdilit
el/ea va fi gâdilit
noi vom fi gâdilit
voi veți fi gâdilit
ei/ele vor fi gâdilit

Verbele anterioare: a fuziona, a găbji, a găbui, a gâci, a învita

Verbele următoare: a gafa, a gâfâi, a gâgâi, a gagicări, a găina

Verbe aleatorii: a aera, a fraterniza, a freta, a spâni, a zâmbri