a furnirui conjugare; conjugare online pentru verbul "a furnirui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a furnirui" în limba română (dex)

Infinitiv
furnirui
Infinitiv Lung
furniruire
Participiu
furniruit
Gerunziu
furniruind
Imperativ persoana a doua
singular furniruiește
plural furniruiți
Prezent
eu furniruiesc
tu furniruiești
el/ea furniruiește
noi furniruim
voi furniruiți
ei/ele furniruiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) furniruiesc
tu (să) furniruiești
el/ea (să) furniruiască
noi (să) furniruim
voi (să) furniruiți
ei/ele (să) furniruiască
Imperfect
eu furniruiam
tu furniruiai
el/ea furniruia
noi furniruiam
voi furniruiați
ei/ele furniruiau
Perfect Simplu
eu furniruii
tu furniruiși
el/ea furnirui
noi furniruirăm
voi furniruirăți
ei/ele furniruiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu furniruisem
tu furniruiseși
el/ea furniruise
noi furniruiserăm
voi furniruiserăți
ei/ele furniruiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi furniruit
tu să fi furniruit
el/ea să fi furniruit
noi să fi furniruit
voi să fi furniruit
ei/ele să fi furniruit
Condițional Prezent
eu aș furnirui
tu ai furnirui
el/ea ar furnirui
noi am furnirui
voi ați furnirui
ei/ele ar furnirui
Condițional Perfect
eu aș fi furniruit
tu ai fi furniruit
el/ea ar fi furniruit
noi am fi furniruit
voi ați fi furniruit
ei/ele ar fi furniruit
Perfectul Compus
eu am furniruit
tu ai furniruit
el/ea a furniruit
noi am furniruit
voi ați furniruit
ei/ele au furniruit
Viitor
eu voi furnirui
tu vei furnirui
el/ea va furnirui
noi vom furnirui
voi veți furnirui
ei/ele vor furnirui
Viitor Anterior
eu voi fi furniruit
tu vei fi furniruit
el/ea va fi furniruit
noi vom fi furniruit
voi veți fi furniruit
ei/ele vor fi furniruit

Verbele anterioare: a furaja, a furbisa, a furișa, a furlandisi, a furnica

Verbele următoare: a furnirui, a furniza, a fușeri, a fusila, a fuziona

Verbe aleatorii: a antedata, a fluoriza, a ocări, a preobrăzi, a rigidiza