a folcloriza conjugare; conjugare online pentru verbul "a folcloriza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a folcloriza" în limba română (dex)

Infinitiv
folcloriza
Infinitiv Lung
folclorizare
Participiu
folclorizat
Gerunziu
folclorizând
Imperativ persoana a doua
singular folclorizează
plural folclorizați
Prezent
eu folclorizez
tu folclorizezi
el/ea folclorizează
noi folclorizăm
voi folclorizați
ei/ele folclorizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) folclorizez
tu (să) folclorizezi
el/ea (să) folclorizeze
noi (să) folclorizăm
voi (să) folclorizați
ei/ele (să) folclorizeze
Imperfect
eu folclorizam
tu folclorizai
el/ea folcloriza
noi folclorizam
voi folclorizați
ei/ele folclorizau
Perfect Simplu
eu folclorizai
tu folclorizași
el/ea folcloriză
noi folclorizarăm
voi folclorizarăți
ei/ele folclorizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu folclorizasem
tu folclorizaseși
el/ea folclorizase
noi folclorizaserăm
voi folclorizaserăți
ei/ele folclorizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi folclorizat
tu să fi folclorizat
el/ea să fi folclorizat
noi să fi folclorizat
voi să fi folclorizat
ei/ele să fi folclorizat
Condițional Prezent
eu aș folcloriza
tu ai folcloriza
el/ea ar folcloriza
noi am folcloriza
voi ați folcloriza
ei/ele ar folcloriza
Condițional Perfect
eu aș fi folclorizat
tu ai fi folclorizat
el/ea ar fi folclorizat
noi am fi folclorizat
voi ați fi folclorizat
ei/ele ar fi folclorizat
Perfectul Compus
eu am folclorizat
tu ai folclorizat
el/ea a folclorizat
noi am folclorizat
voi ați folclorizat
ei/ele au folclorizat
Viitor
eu voi folcloriza
tu vei folcloriza
el/ea va folcloriza
noi vom folcloriza
voi veți folcloriza
ei/ele vor folcloriza
Viitor Anterior
eu voi fi folclorizat
tu vei fi folclorizat
el/ea va fi folclorizat
noi vom fi folclorizat
voi veți fi folclorizat
ei/ele vor fi folclorizat

Verbele anterioare: a foflânca, a foi, a foieta, a foileta, a fojgăi

Verbele următoare: a folfăi, a folosi, a fomenta, a fonda, a fondamenta

Verbe aleatorii: a bria, a contraargumenta, a fărma, a încleia, a încleia