a ferfeniți conjugare; conjugare online pentru verbul "a ferfeniți" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a ferfeniți" în limba română (dex)

Infinitiv
ferfeniți
Infinitiv Lung
ferfenițire
Participiu
ferfenițit
Gerunziu
ferfenițind
Imperativ persoana a doua
singular ferfenițește
plural ferfenițiți
Prezent
eu ferfenițesc
tu ferfenițești
el/ea ferfenițește
noi ferfenițim
voi ferfenițiți
ei/ele ferfenițesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) ferfenițesc
tu (să) ferfenițești
el/ea (să) ferfenițească
noi (să) ferfenițim
voi (să) ferfenițiți
ei/ele (să) ferfenițească
Imperfect
eu ferfenițeam
tu ferfenițeai
el/ea ferfenițea
noi ferfenițeam
voi ferfenițeați
ei/ele ferfenițeau
Perfect Simplu
eu ferfeniții
tu ferfenițiși
el/ea ferfeniți
noi ferfenițirăm
voi ferfenițirăți
ei/ele ferfenițiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu ferfenițisem
tu ferfenițiseși
el/ea ferfenițise
noi ferfenițiserăm
voi ferfenițiserăți
ei/ele ferfenițiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi ferfenițit
tu să fi ferfenițit
el/ea să fi ferfenițit
noi să fi ferfenițit
voi să fi ferfenițit
ei/ele să fi ferfenițit
Condițional Prezent
eu aș ferfeniți
tu ai ferfeniți
el/ea ar ferfeniți
noi am ferfeniți
voi ați ferfeniți
ei/ele ar ferfeniți
Condițional Perfect
eu aș fi ferfenițit
tu ai fi ferfenițit
el/ea ar fi ferfenițit
noi am fi ferfenițit
voi ați fi ferfenițit
ei/ele ar fi ferfenițit
Perfectul Compus
eu am ferfenițit
tu ai ferfenițit
el/ea a ferfenițit
noi am ferfenițit
voi ați ferfenițit
ei/ele au ferfenițit
Viitor
eu voi ferfeniți
tu vei ferfeniți
el/ea va ferfeniți
noi vom ferfeniți
voi veți ferfeniți
ei/ele vor ferfeniți
Viitor Anterior
eu voi fi ferfenițit
tu vei fi ferfenițit
el/ea va fi ferfenițit
noi vom fi ferfenițit
voi veți fi ferfenițit
ei/ele vor fi ferfenițit

Verbele anterioare: a fereca, a feredui, a ferestrui, a ferestui, a ferfenița

Verbele următoare: a ferica, a ferici, a fericita, a însera, a fermeca

Verbe aleatorii: a agâmba, a deruraliza, a dezaglomera, a elucida, a imputa