a ferchezui conjugare; conjugare online pentru verbul "a ferchezui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a ferchezui" în limba română (dex)

Infinitiv
ferchezui
Infinitiv Lung
ferchezuire
Participiu
ferchezuit
Gerunziu
ferchezuind
Imperativ persoana a doua
singular ferchezuiește
plural ferchezuiți
Prezent
eu ferchezuiesc
tu ferchezuiești
el/ea ferchezuiește
noi ferchezuim
voi ferchezuiți
ei/ele ferchezuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) ferchezuiesc
tu (să) ferchezuiești
el/ea (să) ferchezuiască
noi (să) ferchezuim
voi (să) ferchezuiți
ei/ele (să) ferchezuiască
Imperfect
eu ferchezuiam
tu ferchezuiai
el/ea ferchezuia
noi ferchezuiam
voi ferchezuiați
ei/ele ferchezuiau
Perfect Simplu
eu ferchezuii
tu ferchezuiși
el/ea ferchezui
noi ferchezuirăm
voi ferchezuirăți
ei/ele ferchezuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu ferchezuisem
tu ferchezuiseși
el/ea ferchezuise
noi ferchezuiserăm
voi ferchezuiserăți
ei/ele ferchezuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi ferchezuit
tu să fi ferchezuit
el/ea să fi ferchezuit
noi să fi ferchezuit
voi să fi ferchezuit
ei/ele să fi ferchezuit
Condițional Prezent
eu aș ferchezui
tu ai ferchezui
el/ea ar ferchezui
noi am ferchezui
voi ați ferchezui
ei/ele ar ferchezui
Condițional Perfect
eu aș fi ferchezuit
tu ai fi ferchezuit
el/ea ar fi ferchezuit
noi am fi ferchezuit
voi ați fi ferchezuit
ei/ele ar fi ferchezuit
Perfectul Compus
eu am ferchezuit
tu ai ferchezuit
el/ea a ferchezuit
noi am ferchezuit
voi ați ferchezuit
ei/ele au ferchezuit
Viitor
eu voi ferchezui
tu vei ferchezui
el/ea va ferchezui
noi vom ferchezui
voi veți ferchezui
ei/ele vor ferchezui
Viitor Anterior
eu voi fi ferchezuit
tu vei fi ferchezuit
el/ea va fi ferchezuit
noi vom fi ferchezuit
voi veți fi ferchezuit
ei/ele vor fi ferchezuit

Verbele anterioare: a felicita, a feluri, a feminiza, a fenta, a ferăstrui

Verbele următoare: a fereca, a feredui, a ferestrui, a ferestui, a ferfenița

Verbe aleatorii: a inflige, a mâsgăli, a plescăi, a reciti, a separa