a ferăstrui conjugare; conjugare online pentru verbul "a ferăstrui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a ferăstrui" în limba română (dex)

Infinitiv
ferăstrui
Infinitiv Lung
ferăstruire
Participiu
ferăstruit
Gerunziu
ferăstruind
Imperativ persoana a doua
singular ferăstruiește
plural ferăstruiți
Prezent
eu ferăstruiesc
tu ferăstruiești
el/ea ferăstruiește
noi ferăstruim
voi ferăstruiți
ei/ele ferăstruiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) ferăstruiesc
tu (să) ferăstruiești
el/ea (să) ferăstruiască
noi (să) ferăstruim
voi (să) ferăstruiți
ei/ele (să) ferăstruiască
Imperfect
eu ferăstruiam
tu ferăstruiai
el/ea ferăstruia
noi ferăstruiam
voi ferăstruiați
ei/ele ferăstruiau
Perfect Simplu
eu ferăstruii
tu ferăstruiși
el/ea ferăstrui
noi ferăstruirăm
voi ferăstruirăți
ei/ele ferăstruiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu ferăstruisem
tu ferăstruiseși
el/ea ferăstruise
noi ferăstruiserăm
voi ferăstruiserăți
ei/ele ferăstruiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi ferăstruit
tu să fi ferăstruit
el/ea să fi ferăstruit
noi să fi ferăstruit
voi să fi ferăstruit
ei/ele să fi ferăstruit
Condițional Prezent
eu aș ferăstrui
tu ai ferăstrui
el/ea ar ferăstrui
noi am ferăstrui
voi ați ferăstrui
ei/ele ar ferăstrui
Condițional Perfect
eu aș fi ferăstruit
tu ai fi ferăstruit
el/ea ar fi ferăstruit
noi am fi ferăstruit
voi ați fi ferăstruit
ei/ele ar fi ferăstruit
Perfectul Compus
eu am ferăstruit
tu ai ferăstruit
el/ea a ferăstruit
noi am ferăstruit
voi ați ferăstruit
ei/ele au ferăstruit
Viitor
eu voi ferăstrui
tu vei ferăstrui
el/ea va ferăstrui
noi vom ferăstrui
voi veți ferăstrui
ei/ele vor ferăstrui
Viitor Anterior
eu voi fi ferăstruit
tu vei fi ferăstruit
el/ea va fi ferăstruit
noi vom fi ferăstruit
voi veți fi ferăstruit
ei/ele vor fi ferăstruit

Verbele anterioare: a felia, a felicita, a feluri, a feminiza, a fenta

Verbele următoare: a ferchezui, a fereca, a feredui, a ferestrui, a ferestui

Verbe aleatorii: a adjudeca, a disimula, a hățui, a memoriza, a suspensiona