a fărma conjugare; conjugare online pentru verbul "a fărma" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a fărma" în limba română (dex)

Infinitiv
fărma
Infinitiv Lung
fărmare
Participiu
fărmat
Gerunziu
fărmând
Imperativ persoana a doua
singular farmă
plural fărmați
Prezent
eu fărm
tu fărmi
el/ea farmă
noi fărmăm
voi fărmați
ei/ele farmă
Conjunctiv Prezent
eu (să) fărm
tu (să) fărmi
el/ea (să) farme
noi (să) fărmăm
voi (să) fărmați
ei/ele (să) farme
Imperfect
eu fărmam
tu fărmai
el/ea fărma
noi fărmam
voi fărmați
ei/ele fărmau
Perfect Simplu
eu fărmai
tu fărmași
el/ea fărmă
noi fărmarăm
voi fărmarăți
ei/ele fărmară
Mai Mult Ca Perfectul
eu fărmasem
tu fărmaseși
el/ea fărmase
noi fărmaserăm
voi fărmaserăți
ei/ele fărmaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi fărmat
tu să fi fărmat
el/ea să fi fărmat
noi să fi fărmat
voi să fi fărmat
ei/ele să fi fărmat
Condițional Prezent
eu aș fărma
tu ai fărma
el/ea ar fărma
noi am fărma
voi ați fărma
ei/ele ar fărma
Condițional Perfect
eu aș fi fărmat
tu ai fi fărmat
el/ea ar fi fărmat
noi am fi fărmat
voi ați fi fărmat
ei/ele ar fi fărmat
Perfectul Compus
eu am fărmat
tu ai fărmat
el/ea a fărmat
noi am fărmat
voi ați fărmat
ei/ele au fărmat
Viitor
eu voi fărma
tu vei fărma
el/ea va fărma
noi vom fărma
voi veți fărma
ei/ele vor fărma
Viitor Anterior
eu voi fi fărmat
tu vei fi fărmat
el/ea va fi fărmat
noi vom fi fărmat
voi veți fi fărmat
ei/ele vor fi fărmat

Verbele anterioare: a fărălegi, a fărâma, a fărâmița, a farda, a fârfăli

Verbele următoare: a fărmăca, a fârnâi, a farta, a fărtălui, a fârtăți

Verbe aleatorii: a demistifica, a desfoia, a despăgubi, a hodini, a munci