a fărmăca conjugare; conjugare online pentru verbul "a fărmăca" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a fărmăca" în limba română (dex)

Infinitiv
fărmăca
Infinitiv Lung
fărmăcare
Participiu
fărmăcat
Gerunziu
fărmăcând
Imperativ persoana a doua
singular farmăcă
plural fărmăcați
Prezent
eu farmăc
tu farmeci
el/ea farmăcă
noi fărmăcăm
voi fărmăcați
ei/ele farmăcă
Conjunctiv Prezent
eu (să) farmăc
tu (să) farmeci
el/ea (să) farmece
noi (să) fărmăcăm
voi (să) fărmăcați
ei/ele (să) farmece
Imperfect
eu fărmăcam
tu fărmăcai
el/ea fărmăca
noi fărmăcam
voi fărmăcați
ei/ele fărmăcau
Perfect Simplu
eu fărmăcai
tu fărmăcași
el/ea fărmăcă
noi fărmăcarăm
voi fărmăcarăți
ei/ele fărmăcară
Mai Mult Ca Perfectul
eu fărmăcasem
tu fărmăcaseși
el/ea fărmăcase
noi fărmăcaserăm
voi fărmăcaserăți
ei/ele fărmăcaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi fărmăcat
tu să fi fărmăcat
el/ea să fi fărmăcat
noi să fi fărmăcat
voi să fi fărmăcat
ei/ele să fi fărmăcat
Condițional Prezent
eu aș fărmăca
tu ai fărmăca
el/ea ar fărmăca
noi am fărmăca
voi ați fărmăca
ei/ele ar fărmăca
Condițional Perfect
eu aș fi fărmăcat
tu ai fi fărmăcat
el/ea ar fi fărmăcat
noi am fi fărmăcat
voi ați fi fărmăcat
ei/ele ar fi fărmăcat
Perfectul Compus
eu am fărmăcat
tu ai fărmăcat
el/ea a fărmăcat
noi am fărmăcat
voi ați fărmăcat
ei/ele au fărmăcat
Viitor
eu voi fărmăca
tu vei fărmăca
el/ea va fărmăca
noi vom fărmăca
voi veți fărmăca
ei/ele vor fărmăca
Viitor Anterior
eu voi fi fărmăcat
tu vei fi fărmăcat
el/ea va fi fărmăcat
noi vom fi fărmăcat
voi veți fi fărmăcat
ei/ele vor fi fărmăcat

Verbele anterioare: a fărâma, a fărâmița, a farda, a fârfăli, a fărma

Verbele următoare: a fârnâi, a farta, a fărtălui, a fârtăți, a fâsâi

Verbe aleatorii: a debrida, a froasa, a gălbini, a odoriza, a sumite