a făptui conjugare; conjugare online pentru verbul "a făptui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a făptui" în limba română (dex)

Infinitiv
făptui
Infinitiv Lung
făptuire
Participiu
făptuit
Gerunziu
făptuind
Imperativ persoana a doua
singular făptuiește
plural făptuiți
Prezent
eu făptuiesc
tu făptuiești
el/ea făptuiește
noi făptuim
voi făptuiți
ei/ele făptuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) făptuiesc
tu (să) făptuiești
el/ea (să) făptuiască
noi (să) făptuim
voi (să) făptuiți
ei/ele (să) făptuiască
Imperfect
eu făptuiam
tu făptuiai
el/ea făptuia
noi făptuiam
voi făptuiați
ei/ele făptuiau
Perfect Simplu
eu făptuii
tu făptuiși
el/ea făptui
noi făptuirăm
voi făptuirăți
ei/ele făptuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu făptuisem
tu făptuiseși
el/ea făptuise
noi făptuiserăm
voi făptuiserăți
ei/ele făptuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi făptuit
tu să fi făptuit
el/ea să fi făptuit
noi să fi făptuit
voi să fi făptuit
ei/ele să fi făptuit
Condițional Prezent
eu aș făptui
tu ai făptui
el/ea ar făptui
noi am făptui
voi ați făptui
ei/ele ar făptui
Condițional Perfect
eu aș fi făptuit
tu ai fi făptuit
el/ea ar fi făptuit
noi am fi făptuit
voi ați fi făptuit
ei/ele ar fi făptuit
Perfectul Compus
eu am făptuit
tu ai făptuit
el/ea a făptuit
noi am făptuit
voi ați făptuit
ei/ele au făptuit
Viitor
eu voi făptui
tu vei făptui
el/ea va făptui
noi vom făptui
voi veți făptui
ei/ele vor făptui
Viitor Anterior
eu voi fi făptuit
tu vei fi făptuit
el/ea va fi făptuit
noi vom fi făptuit
voi veți fi făptuit
ei/ele vor fi făptuit

Verbele anterioare: a fanatiza, a fanda, a fandosi, a fantaxi, a fantaza

Verbele următoare: a fărălegi, a fărâma, a fărâmița, a farda, a fârfăli

Verbe aleatorii: a fenta, a ocuparisi, a ticui, a pianota, a preîntâmpina