a fățărnici conjugare; conjugare online pentru verbul "a fățărnici" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a fățărnici" în limba română (dex)

Infinitiv
fățărnici
Infinitiv Lung
fățărnicire
Participiu
fățărnicit
Gerunziu
fățărnicind
Imperativ persoana a doua
singular fățărnicește
plural fățărniciți
Prezent
eu fățărnicesc
tu fățărnicești
el/ea fățărnicește
noi fățărnicim
voi fățărniciți
ei/ele fățărnicesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) fățărnicesc
tu (să) fățărnicești
el/ea (să) fățărnicească
noi (să) fățărnicim
voi (să) fățărniciți
ei/ele (să) fățărnicească
Imperfect
eu fățărniceam
tu fățărniceai
el/ea fățărnicea
noi fățărniceam
voi fățărniceați
ei/ele fățărniceau
Perfect Simplu
eu fățărnicii
tu fățărniciși
el/ea fățărnici
noi fățărnicirăm
voi fățărnicirăți
ei/ele fățărniciră
Mai Mult Ca Perfectul
eu fățărnicisem
tu fățărniciseși
el/ea fățărnicise
noi fățărniciserăm
voi fățărniciserăți
ei/ele fățărniciseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi fățărnicit
tu să fi fățărnicit
el/ea să fi fățărnicit
noi să fi fățărnicit
voi să fi fățărnicit
ei/ele să fi fățărnicit
Condițional Prezent
eu aș fățărnici
tu ai fățărnici
el/ea ar fățărnici
noi am fățărnici
voi ați fățărnici
ei/ele ar fățărnici
Condițional Perfect
eu aș fi fățărnicit
tu ai fi fățărnicit
el/ea ar fi fățărnicit
noi am fi fățărnicit
voi ați fi fățărnicit
ei/ele ar fi fățărnicit
Perfectul Compus
eu am fățărnicit
tu ai fățărnicit
el/ea a fățărnicit
noi am fățărnicit
voi ați fățărnicit
ei/ele au fățărnicit
Viitor
eu voi fățărnici
tu vei fățărnici
el/ea va fățărnici
noi vom fățărnici
voi veți fățărnici
ei/ele vor fățărnici
Viitor Anterior
eu voi fi fățărnicit
tu vei fi fățărnicit
el/ea va fi fățărnicit
noi vom fi fățărnicit
voi veți fi fățărnicit
ei/ele vor fi fățărnicit

Verbele anterioare: a fâstâci, a fâștica, a făta, a fâțâi, a fățări

Verbele următoare: a fațeta, a fățui, a faulta, a făuri, a favora

Verbe aleatorii: a alarma, a hipnotiza, a legiui, a popândi, a retrata