a fâșcâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a fâșcâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a fâșcâi" în limba română (dex)

Infinitiv
fâșcâi
Infinitiv Lung
fâșcâire
Participiu
fâșcâit
Gerunziu
fâșcâind
Imperativ persoana a doua
singular fâșcâie
plural fâșcâiți
Prezent
eu fâșcâi
tu fâșcâi
el/ea fâșcâie
noi fâșcâim
voi fâșcâiți
ei/ele fâșcâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) fâșcâi
tu (să) fâșcâi
el/ea (să) fâșcâie
noi (să) fâșcâim
voi (să) fâșcâiți
ei/ele (să) fâșcâie
Imperfect
eu fâșcâiam
tu fâșcâiai
el/ea fâșcâia
noi fâșcâiam
voi fâșcâiați
ei/ele fâșcâiau
Perfect Simplu
eu fâșcâii
tu fâșcâiși
el/ea fâșcâi
noi fâșcâirăm
voi fâșcâirăți
ei/ele fâșcâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu fâșcâisem
tu fâșcâiseși
el/ea fâșcâise
noi fâșcâiserăm
voi fâșcâiserăți
ei/ele fâșcâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi fâșcâit
tu să fi fâșcâit
el/ea să fi fâșcâit
noi să fi fâșcâit
voi să fi fâșcâit
ei/ele să fi fâșcâit
Condițional Prezent
eu aș fâșcâi
tu ai fâșcâi
el/ea ar fâșcâi
noi am fâșcâi
voi ați fâșcâi
ei/ele ar fâșcâi
Condițional Perfect
eu aș fi fâșcâit
tu ai fi fâșcâit
el/ea ar fi fâșcâit
noi am fi fâșcâit
voi ați fi fâșcâit
ei/ele ar fi fâșcâit
Perfectul Compus
eu am fâșcâit
tu ai fâșcâit
el/ea a fâșcâit
noi am fâșcâit
voi ați fâșcâit
ei/ele au fâșcâit
Viitor
eu voi fâșcâi
tu vei fâșcâi
el/ea va fâșcâi
noi vom fâșcâi
voi veți fâșcâi
ei/ele vor fâșcâi
Viitor Anterior
eu voi fi fâșcâit
tu vei fi fâșcâit
el/ea va fi fâșcâit
noi vom fi fâșcâit
voi veți fi fâșcâit
ei/ele vor fi fâșcâit

Verbele anterioare: a fârnâi, a farta, a fărtălui, a fârtăți, a fâsâi

Verbele următoare: a fasciza, a fâșii, a fasoli, a fasona, a înocula

Verbe aleatorii: a apătoșa, a bastarda, a colcăci, a instrui, a vernaliza