a eleniza conjugare; conjugare online pentru verbul "a eleniza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a eleniza" în limba română (dex)

Infinitiv
eleniza
Infinitiv Lung
elenizare
Participiu
elenizat
Gerunziu
elenizând
Imperativ persoana a doua
singular elenizează
plural elenizați
Prezent
eu elenizez
tu elenizezi
el/ea elenizează
noi elenizăm
voi elenizați
ei/ele elenizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) elenizez
tu (să) elenizezi
el/ea (să) elenizeze
noi (să) elenizăm
voi (să) elenizați
ei/ele (să) elenizeze
Imperfect
eu elenizam
tu elenizai
el/ea eleniza
noi elenizam
voi elenizați
ei/ele elenizau
Perfect Simplu
eu elenizai
tu elenizași
el/ea eleniză
noi elenizarăm
voi elenizarăți
ei/ele elenizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu elenizasem
tu elenizaseși
el/ea elenizase
noi elenizaserăm
voi elenizaserăți
ei/ele elenizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi elenizat
tu să fi elenizat
el/ea să fi elenizat
noi să fi elenizat
voi să fi elenizat
ei/ele să fi elenizat
Condițional Prezent
eu aș eleniza
tu ai eleniza
el/ea ar eleniza
noi am eleniza
voi ați eleniza
ei/ele ar eleniza
Condițional Perfect
eu aș fi elenizat
tu ai fi elenizat
el/ea ar fi elenizat
noi am fi elenizat
voi ați fi elenizat
ei/ele ar fi elenizat
Perfectul Compus
eu am elenizat
tu ai elenizat
el/ea a elenizat
noi am elenizat
voi ați elenizat
ei/ele au elenizat
Viitor
eu voi eleniza
tu vei eleniza
el/ea va eleniza
noi vom eleniza
voi veți eleniza
ei/ele vor eleniza
Viitor Anterior
eu voi fi elenizat
tu vei fi elenizat
el/ea va fi elenizat
noi vom fi elenizat
voi veți fi elenizat
ei/ele vor fi elenizat

Verbele anterioare: a electrocoagula, a inclina, a electrocultiva, a electrocuta, a electroliza

Verbele următoare: a eleva, a elibera, a elida, a elimina, a elitiza

Verbe aleatorii: a băjeni, a drota, a metateza, a pomăzui, a specula