a electrocauteriza conjugare; conjugare online pentru verbul "a electrocauteriza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a electrocauteriza" în limba română (dex)

Infinitiv
electrocauteriza
Infinitiv Lung
electrocauterizare
Participiu
electrocauterizat
Gerunziu
electrocauterizând
Imperativ persoana a doua
singular electrocauterizează
plural electrocauterizați
Prezent
eu electrocauterizez
tu electrocauterizezi
el/ea electrocauterizează
noi electrocauterizăm
voi electrocauterizați
ei/ele electrocauterizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) electrocauterizez
tu (să) electrocauterizezi
el/ea (să) electrocauterizeze
noi (să) electrocauterizăm
voi (să) electrocauterizați
ei/ele (să) electrocauterizeze
Imperfect
eu electrocauterizam
tu electrocauterizai
el/ea electrocauteriza
noi electrocauterizam
voi electrocauterizați
ei/ele electrocauterizau
Perfect Simplu
eu electrocauterizai
tu electrocauterizași
el/ea electrocauteriză
noi electrocauterizarăm
voi electrocauterizarăți
ei/ele electrocauterizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu electrocauterizasem
tu electrocauterizaseși
el/ea electrocauterizase
noi electrocauterizaserăm
voi electrocauterizaserăți
ei/ele electrocauterizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi electrocauterizat
tu să fi electrocauterizat
el/ea să fi electrocauterizat
noi să fi electrocauterizat
voi să fi electrocauterizat
ei/ele să fi electrocauterizat
Condițional Prezent
eu aș electrocauteriza
tu ai electrocauteriza
el/ea ar electrocauteriza
noi am electrocauteriza
voi ați electrocauteriza
ei/ele ar electrocauteriza
Condițional Perfect
eu aș fi electrocauterizat
tu ai fi electrocauterizat
el/ea ar fi electrocauterizat
noi am fi electrocauterizat
voi ați fi electrocauterizat
ei/ele ar fi electrocauterizat
Perfectul Compus
eu am electrocauterizat
tu ai electrocauterizat
el/ea a electrocauterizat
noi am electrocauterizat
voi ați electrocauterizat
ei/ele au electrocauterizat
Viitor
eu voi electrocauteriza
tu vei electrocauteriza
el/ea va electrocauteriza
noi vom electrocauteriza
voi veți electrocauteriza
ei/ele vor electrocauteriza
Viitor Anterior
eu voi fi electrocauterizat
tu vei fi electrocauterizat
el/ea va fi electrocauterizat
noi vom fi electrocauterizat
voi veți fi electrocauterizat
ei/ele vor fi electrocauterizat

Verbele anterioare: a ejecta, a elabora, a elansa, a electrifica, a electriza

Verbele următoare: a inclina, a electrocultiva, a electrocuta, a electroliza, a electroniza

Verbe aleatorii: a antura, a dezindustrializa, a întilinci, a temeinici, a titulariza