a eglindisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a eglindisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a eglindisi" în limba română (dex)

Infinitiv
eglindisi
Infinitiv Lung
eglindisire
Participiu
eglindisit
Gerunziu
eglindisind
Imperativ persoana a doua
singular eglindisește
plural eglindisiți
Prezent
eu eglindisesc
tu eglindisești
el/ea eglindisește
noi eglindisim
voi eglindisiți
ei/ele eglindisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) eglindisesc
tu (să) eglindisești
el/ea (să) eglindisească
noi (să) eglindisim
voi (să) eglindisiți
ei/ele (să) eglindisească
Imperfect
eu eglindiseam
tu eglindiseai
el/ea eglindisea
noi eglindiseam
voi eglindiseați
ei/ele eglindiseau
Perfect Simplu
eu eglindisii
tu eglindisiși
el/ea eglindisi
noi eglindisirăm
voi eglindisirăți
ei/ele eglindisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu eglindisisem
tu eglindisiseși
el/ea eglindisise
noi eglindisiserăm
voi eglindisiserăți
ei/ele eglindisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi eglindisit
tu să fi eglindisit
el/ea să fi eglindisit
noi să fi eglindisit
voi să fi eglindisit
ei/ele să fi eglindisit
Condițional Prezent
eu aș eglindisi
tu ai eglindisi
el/ea ar eglindisi
noi am eglindisi
voi ați eglindisi
ei/ele ar eglindisi
Condițional Perfect
eu aș fi eglindisit
tu ai fi eglindisit
el/ea ar fi eglindisit
noi am fi eglindisit
voi ați fi eglindisit
ei/ele ar fi eglindisit
Perfectul Compus
eu am eglindisit
tu ai eglindisit
el/ea a eglindisit
noi am eglindisit
voi ați eglindisit
ei/ele au eglindisit
Viitor
eu voi eglindisi
tu vei eglindisi
el/ea va eglindisi
noi vom eglindisi
voi veți eglindisi
ei/ele vor eglindisi
Viitor Anterior
eu voi fi eglindisit
tu vei fi eglindisit
el/ea va fi eglindisit
noi vom fi eglindisit
voi veți fi eglindisit
ei/ele vor fi eglindisit

Verbele anterioare: a efila, a eflora, a egala, a egaliza, a eglendisi

Verbele următoare: a egrena, a egumeni, a ejacula, a ejecta, a elabora

Verbe aleatorii: a dezrobi, a împrăștia, a înarma, a tărâța, a vorbi