a dimisiona conjugare; conjugare online pentru verbul "a dimisiona" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a dimisiona" în limba română (dex)

Infinitiv
dimisiona
Infinitiv Lung
dimisionare
Participiu
dimisionat
Gerunziu
dimisionând
Imperativ persoana a doua
singular dimisionează
plural dimisionați
Prezent
eu dimisionez
tu dimisionezi
el/ea dimisionează
noi dimisionăm
voi dimisionați
ei/ele dimisionează
Conjunctiv Prezent
eu (să) dimisionez
tu (să) dimisionezi
el/ea (să) dimisioneze
noi (să) dimisionăm
voi (să) dimisionați
ei/ele (să) dimisioneze
Imperfect
eu dimisionam
tu dimisionai
el/ea dimisiona
noi dimisionam
voi dimisionați
ei/ele dimisionau
Perfect Simplu
eu dimisionai
tu dimisionași
el/ea dimisionă
noi dimisionarăm
voi dimisionarăți
ei/ele dimisionară
Mai Mult Ca Perfectul
eu dimisionasem
tu dimisionaseși
el/ea dimisionase
noi dimisionaserăm
voi dimisionaserăți
ei/ele dimisionaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi dimisionat
tu să fi dimisionat
el/ea să fi dimisionat
noi să fi dimisionat
voi să fi dimisionat
ei/ele să fi dimisionat
Condițional Prezent
eu aș dimisiona
tu ai dimisiona
el/ea ar dimisiona
noi am dimisiona
voi ați dimisiona
ei/ele ar dimisiona
Condițional Perfect
eu aș fi dimisionat
tu ai fi dimisionat
el/ea ar fi dimisionat
noi am fi dimisionat
voi ați fi dimisionat
ei/ele ar fi dimisionat
Perfectul Compus
eu am dimisionat
tu ai dimisionat
el/ea a dimisionat
noi am dimisionat
voi ați dimisionat
ei/ele au dimisionat
Viitor
eu voi dimisiona
tu vei dimisiona
el/ea va dimisiona
noi vom dimisiona
voi veți dimisiona
ei/ele vor dimisiona
Viitor Anterior
eu voi fi dimisionat
tu vei fi dimisionat
el/ea va fi dimisionat
noi vom fi dimisionat
voi veți fi dimisionat
ei/ele vor fi dimisionat

Verbele anterioare: a dimensiona, a dimeriza, a diminua, a diminutiva, a diminutiviza

Verbele următoare: a dinamita, a dinamiza, a dinstui, a dința, a diochea

Verbe aleatorii: a cinsti, a flăcăi, a inocula, a mocăi, a mocăi