a deviriliza conjugare; conjugare online pentru verbul "a deviriliza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a deviriliza" în limba română (dex)

Infinitiv
deviriliza
Infinitiv Lung
devirilizare
Participiu
devirilizat
Gerunziu
devirilizând
Imperativ persoana a doua
singular devirilizează
plural devirilizați
Prezent
eu devirilizez
tu devirilizezi
el/ea devirilizează
noi devirilizăm
voi devirilizați
ei/ele devirilizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) devirilizez
tu (să) devirilizezi
el/ea (să) devirilizeze
noi (să) devirilizăm
voi (să) devirilizați
ei/ele (să) devirilizeze
Imperfect
eu devirilizam
tu devirilizai
el/ea deviriliza
noi devirilizam
voi devirilizați
ei/ele devirilizau
Perfect Simplu
eu devirilizai
tu devirilizași
el/ea deviriliză
noi devirilizarăm
voi devirilizarăți
ei/ele devirilizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu devirilizasem
tu devirilizaseși
el/ea devirilizase
noi devirilizaserăm
voi devirilizaserăți
ei/ele devirilizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi devirilizat
tu să fi devirilizat
el/ea să fi devirilizat
noi să fi devirilizat
voi să fi devirilizat
ei/ele să fi devirilizat
Condițional Prezent
eu aș deviriliza
tu ai deviriliza
el/ea ar deviriliza
noi am deviriliza
voi ați deviriliza
ei/ele ar deviriliza
Condițional Perfect
eu aș fi devirilizat
tu ai fi devirilizat
el/ea ar fi devirilizat
noi am fi devirilizat
voi ați fi devirilizat
ei/ele ar fi devirilizat
Perfectul Compus
eu am devirilizat
tu ai devirilizat
el/ea a devirilizat
noi am devirilizat
voi ați devirilizat
ei/ele au devirilizat
Viitor
eu voi deviriliza
tu vei deviriliza
el/ea va deviriliza
noi vom deviriliza
voi veți deviriliza
ei/ele vor deviriliza
Viitor Anterior
eu voi fi devirilizat
tu vei fi devirilizat
el/ea va fi devirilizat
noi vom fi devirilizat
voi veți fi devirilizat
ei/ele vor fi devirilizat

Verbele anterioare: a devergonda, a deversa, a devia, a devina, a devira

Verbele următoare: a devirusa, a devitaliza, a devitaminiza, a devitrifica, a devizaja

Verbe aleatorii: a ciunti, a conveni, a pauperiza, a repara, a zbegui