a dârdăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a dârdăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a dârdăi" în limba română (dex)

Infinitiv
dârdăi
Infinitiv Lung
dârdăire
Participiu
dârdăit
Gerunziu
dârdăind
Imperativ persoana a doua
singular dârdăie
plural dârdăiți
Prezent
eu dârdăi
tu dârdăi
el/ea dârdăie
noi dârdăim
voi dârdăiți
ei/ele dârdăie
Conjunctiv Prezent
eu (să) dârdăi
tu (să) dârdăi
el/ea (să) dârdăie
noi (să) dârdăim
voi (să) dârdăiți
ei/ele (să) dârdăie
Imperfect
eu dârdăiam
tu dârdăiai
el/ea dârdăia
noi dârdăiam
voi dârdăiați
ei/ele dârdăiau
Perfect Simplu
eu dârdăii
tu dârdăiși
el/ea dârdăi
noi dârdăirăm
voi dârdăirăți
ei/ele dârdăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu dârdăisem
tu dârdăiseși
el/ea dârdăise
noi dârdăiserăm
voi dârdăiserăți
ei/ele dârdăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi dârdăit
tu să fi dârdăit
el/ea să fi dârdăit
noi să fi dârdăit
voi să fi dârdăit
ei/ele să fi dârdăit
Condițional Prezent
eu aș dârdăi
tu ai dârdăi
el/ea ar dârdăi
noi am dârdăi
voi ați dârdăi
ei/ele ar dârdăi
Condițional Perfect
eu aș fi dârdăit
tu ai fi dârdăit
el/ea ar fi dârdăit
noi am fi dârdăit
voi ați fi dârdăit
ei/ele ar fi dârdăit
Perfectul Compus
eu am dârdăit
tu ai dârdăit
el/ea a dârdăit
noi am dârdăit
voi ați dârdăit
ei/ele au dârdăit
Viitor
eu voi dârdăi
tu vei dârdăi
el/ea va dârdăi
noi vom dârdăi
voi veți dârdăi
ei/ele vor dârdăi
Viitor Anterior
eu voi fi dârdăit
tu vei fi dârdăit
el/ea va fi dârdăit
noi vom fi dârdăit
voi veți fi dârdăit
ei/ele vor fi dârdăit

Verbele anterioare: a dăpăra, a dâra, a dărăci, a dărâma, a dărăpăna

Verbele următoare: a dărma, a dârni, a dărui, a dărui, a dăscăli

Verbe aleatorii: a bosconi, a îngrijora, a nătângi, a opacifia, a șondromăni