a cuminicarisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a cuminicarisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a cuminicarisi" în limba română (dex)

Infinitiv
cuminicarisi
Infinitiv Lung
cuminicarisire
Participiu
cuminicarisit
Gerunziu
cuminicarisind
Imperativ persoana a doua
singular cuminicarisește
plural cuminicarisiți
Prezent
eu cuminicarisesc
tu cuminicarisești
el/ea cuminicarisește
noi cuminicarisim
voi cuminicarisiți
ei/ele cuminicarisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) cuminicarisesc
tu (să) cuminicarisești
el/ea (să) cuminicarisească
noi (să) cuminicarisim
voi (să) cuminicarisiți
ei/ele (să) cuminicarisească
Imperfect
eu cuminicariseam
tu cuminicariseai
el/ea cuminicarisea
noi cuminicariseam
voi cuminicariseați
ei/ele cuminicariseau
Perfect Simplu
eu cuminicarisii
tu cuminicarisiși
el/ea cuminicarisi
noi cuminicarisirăm
voi cuminicarisirăți
ei/ele cuminicarisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu cuminicarisisem
tu cuminicarisiseși
el/ea cuminicarisise
noi cuminicarisiserăm
voi cuminicarisiserăți
ei/ele cuminicarisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi cuminicarisit
tu să fi cuminicarisit
el/ea să fi cuminicarisit
noi să fi cuminicarisit
voi să fi cuminicarisit
ei/ele să fi cuminicarisit
Condițional Prezent
eu aș cuminicarisi
tu ai cuminicarisi
el/ea ar cuminicarisi
noi am cuminicarisi
voi ați cuminicarisi
ei/ele ar cuminicarisi
Condițional Perfect
eu aș fi cuminicarisit
tu ai fi cuminicarisit
el/ea ar fi cuminicarisit
noi am fi cuminicarisit
voi ați fi cuminicarisit
ei/ele ar fi cuminicarisit
Perfectul Compus
eu am cuminicarisit
tu ai cuminicarisit
el/ea a cuminicarisit
noi am cuminicarisit
voi ați cuminicarisit
ei/ele au cuminicarisit
Viitor
eu voi cuminicarisi
tu vei cuminicarisi
el/ea va cuminicarisi
noi vom cuminicarisi
voi veți cuminicarisi
ei/ele vor cuminicarisi
Viitor Anterior
eu voi fi cuminicarisit
tu vei fi cuminicarisit
el/ea va fi cuminicarisit
noi vom fi cuminicarisit
voi veți fi cuminicarisit
ei/ele vor fi cuminicarisit

Verbele anterioare: a cultivi, a cultivi, a culturaliza, a cumetri, a cumineca

Verbele următoare: a cuminți, a cumpăni, a cumpăra, a cumpăta, a cumula

Verbe aleatorii: a durduca, a fomenta, a inoportuna, a întălălui, a recicla