a conviețui conjugare; conjugare online pentru verbul "a conviețui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a conviețui" în limba română (dex)

Infinitiv
conviețui
Infinitiv Lung
conviețuire
Participiu
conviețuit
Gerunziu
conviețuind
Imperativ persoana a doua
singular conviețuiește
plural conviețuiți
Prezent
eu conviețuiesc
tu conviețuiești
el/ea conviețuiește
noi conviețuim
voi conviețuiți
ei/ele conviețuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) conviețuiesc
tu (să) conviețuiești
el/ea (să) conviețuiască
noi (să) conviețuim
voi (să) conviețuiți
ei/ele (să) conviețuiască
Imperfect
eu conviețuiam
tu conviețuiai
el/ea conviețuia
noi conviețuiam
voi conviețuiați
ei/ele conviețuiau
Perfect Simplu
eu conviețuii
tu conviețuiși
el/ea conviețui
noi conviețuirăm
voi conviețuirăți
ei/ele conviețuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu conviețuisem
tu conviețuiseși
el/ea conviețuise
noi conviețuiserăm
voi conviețuiserăți
ei/ele conviețuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi conviețuit
tu să fi conviețuit
el/ea să fi conviețuit
noi să fi conviețuit
voi să fi conviețuit
ei/ele să fi conviețuit
Condițional Prezent
eu aș conviețui
tu ai conviețui
el/ea ar conviețui
noi am conviețui
voi ați conviețui
ei/ele ar conviețui
Condițional Perfect
eu aș fi conviețuit
tu ai fi conviețuit
el/ea ar fi conviețuit
noi am fi conviețuit
voi ați fi conviețuit
ei/ele ar fi conviețuit
Perfectul Compus
eu am conviețuit
tu ai conviețuit
el/ea a conviețuit
noi am conviețuit
voi ați conviețuit
ei/ele au conviețuit
Viitor
eu voi conviețui
tu vei conviețui
el/ea va conviețui
noi vom conviețui
voi veți conviețui
ei/ele vor conviețui
Viitor Anterior
eu voi fi conviețuit
tu vei fi conviețuit
el/ea va fi conviețuit
noi vom fi conviețuit
voi veți fi conviețuit
ei/ele vor fi conviețuit

Verbele anterioare: a converge, a conversa, a converti, a convertibiliza, a convertiza

Verbele următoare: a desfăta, a desfăta, a convorbi, a convulsa, a convulsiona

Verbe aleatorii: a închiaburi, a preursi, a stricni, a tângăci, a uita