a contagiona conjugare; conjugare online pentru verbul "a contagiona" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a contagiona" în limba română (dex)

Infinitiv
contagiona
Infinitiv Lung
contagionare
Participiu
contagionat
Gerunziu
contagionând
Imperativ persoana a doua
singular contagionează
plural contagionați
Prezent
eu contagionez
tu contagionezi
el/ea contagionează
noi contagionăm
voi contagionați
ei/ele contagionează
Conjunctiv Prezent
eu (să) contagionez
tu (să) contagionezi
el/ea (să) contagioneze
noi (să) contagionăm
voi (să) contagionați
ei/ele (să) contagioneze
Imperfect
eu contagionam
tu contagionai
el/ea contagiona
noi contagionam
voi contagionați
ei/ele contagionau
Perfect Simplu
eu contagionai
tu contagionași
el/ea contagionă
noi contagionarăm
voi contagionarăți
ei/ele contagionară
Mai Mult Ca Perfectul
eu contagionasem
tu contagionaseși
el/ea contagionase
noi contagionaserăm
voi contagionaserăți
ei/ele contagionaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi contagionat
tu să fi contagionat
el/ea să fi contagionat
noi să fi contagionat
voi să fi contagionat
ei/ele să fi contagionat
Condițional Prezent
eu aș contagiona
tu ai contagiona
el/ea ar contagiona
noi am contagiona
voi ați contagiona
ei/ele ar contagiona
Condițional Perfect
eu aș fi contagionat
tu ai fi contagionat
el/ea ar fi contagionat
noi am fi contagionat
voi ați fi contagionat
ei/ele ar fi contagionat
Perfectul Compus
eu am contagionat
tu ai contagionat
el/ea a contagionat
noi am contagionat
voi ați contagionat
ei/ele au contagionat
Viitor
eu voi contagiona
tu vei contagiona
el/ea va contagiona
noi vom contagiona
voi veți contagiona
ei/ele vor contagiona
Viitor Anterior
eu voi fi contagionat
tu vei fi contagionat
el/ea va fi contagionat
noi vom fi contagionat
voi veți fi contagionat
ei/ele vor fi contagionat

Verbele anterioare: a consuna, a conta, a contabiliza, a contacta, a contagia

Verbele următoare: a conteineriza, a contempla, a contempla, a deșchide, a conteni

Verbe aleatorii: a deschia, a piscui, a piscui, a piti, a răntăli