a consfinți conjugare; conjugare online pentru verbul "a consfinți" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a consfinți" în limba română (dex)

Infinitiv
consfinți
Infinitiv Lung
consfințire
Participiu
consfințit
Gerunziu
consfințind
Imperativ persoana a doua
singular consfințește
plural consfințiți
Prezent
eu consfințesc
tu consfințești
el/ea consfințește
noi consfințim
voi consfințiți
ei/ele consfințesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) consfințesc
tu (să) consfințești
el/ea (să) consfințească
noi (să) consfințim
voi (să) consfințiți
ei/ele (să) consfințească
Imperfect
eu consfințeam
tu consfințeai
el/ea consfințea
noi consfințeam
voi consfințeați
ei/ele consfințeau
Perfect Simplu
eu consfinții
tu consfințiși
el/ea consfinți
noi consfințirăm
voi consfințirăți
ei/ele consfințiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu consfințisem
tu consfințiseși
el/ea consfințise
noi consfințiserăm
voi consfințiserăți
ei/ele consfințiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi consfințit
tu să fi consfințit
el/ea să fi consfințit
noi să fi consfințit
voi să fi consfințit
ei/ele să fi consfințit
Condițional Prezent
eu aș consfinți
tu ai consfinți
el/ea ar consfinți
noi am consfinți
voi ați consfinți
ei/ele ar consfinți
Condițional Perfect
eu aș fi consfințit
tu ai fi consfințit
el/ea ar fi consfințit
noi am fi consfințit
voi ați fi consfințit
ei/ele ar fi consfințit
Perfectul Compus
eu am consfințit
tu ai consfințit
el/ea a consfințit
noi am consfințit
voi ați consfințit
ei/ele au consfințit
Viitor
eu voi consfinți
tu vei consfinți
el/ea va consfinți
noi vom consfinți
voi veți consfinți
ei/ele vor consfinți
Viitor Anterior
eu voi fi consfințit
tu vei fi consfințit
el/ea va fi consfințit
noi vom fi consfințit
voi veți fi consfințit
ei/ele vor fi consfințit

Verbele anterioare: a consacra, a conscrie, a consemna, a conserva, a consfătui

Verbele următoare: a considera, a consilia, a consimți, a consista, a consola

Verbe aleatorii: a blodogori, a cionti, a mărunțișa, a preînștiința, a zapcii