a chifui conjugare; conjugare online pentru verbul "a chifui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a chifui" în limba română (dex)

Infinitiv
chifui
Infinitiv Lung
chifuire
Participiu
chifuit
Gerunziu
chifuind
Imperativ persoana a doua
singular chifuiește
plural chifuiți
Prezent
eu chifuiesc
tu chifuiești
el/ea chifuiește
noi chifuim
voi chifuiți
ei/ele chifuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) chifuiesc
tu (să) chifuiești
el/ea (să) chifuiască
noi (să) chifuim
voi (să) chifuiți
ei/ele (să) chifuiască
Imperfect
eu chifuiam
tu chifuiai
el/ea chifuia
noi chifuiam
voi chifuiați
ei/ele chifuiau
Perfect Simplu
eu chifuii
tu chifuiși
el/ea chifui
noi chifuirăm
voi chifuirăți
ei/ele chifuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu chifuisem
tu chifuiseși
el/ea chifuise
noi chifuiserăm
voi chifuiserăți
ei/ele chifuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi chifuit
tu să fi chifuit
el/ea să fi chifuit
noi să fi chifuit
voi să fi chifuit
ei/ele să fi chifuit
Condițional Prezent
eu aș chifui
tu ai chifui
el/ea ar chifui
noi am chifui
voi ați chifui
ei/ele ar chifui
Condițional Perfect
eu aș fi chifuit
tu ai fi chifuit
el/ea ar fi chifuit
noi am fi chifuit
voi ați fi chifuit
ei/ele ar fi chifuit
Perfectul Compus
eu am chifuit
tu ai chifuit
el/ea a chifuit
noi am chifuit
voi ați chifuit
ei/ele au chifuit
Viitor
eu voi chifui
tu vei chifui
el/ea va chifui
noi vom chifui
voi veți chifui
ei/ele vor chifui
Viitor Anterior
eu voi fi chifuit
tu vei fi chifuit
el/ea va fi chifuit
noi vom fi chifuit
voi veți fi chifuit
ei/ele vor fi chifuit

Verbele anterioare: a chichia, a chiclui, a chicoti, a chicui, a chifti

Verbele următoare: a chihăi, a chilometra, a chimiosteriliza, a chimiza, a chinărui

Verbe aleatorii: a clopoți, a colbui, a flecui, a întărta, a pungui