a buchirisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a buchirisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a buchirisi" în limba română (dex)

Infinitiv
buchirisi
Infinitiv Lung
buchirisire
Participiu
buchirisit
Gerunziu
buchirisind
Imperativ persoana a doua
singular buchirisește
plural buchirisiți
Prezent
eu buchirisesc
tu buchirisești
el/ea buchirisește
noi buchirisim
voi buchirisiți
ei/ele buchirisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) buchirisesc
tu (să) buchirisești
el/ea (să) buchirisească
noi (să) buchirisim
voi (să) buchirisiți
ei/ele (să) buchirisească
Imperfect
eu buchiriseam
tu buchiriseai
el/ea buchirisea
noi buchiriseam
voi buchiriseați
ei/ele buchiriseau
Perfect Simplu
eu buchirisii
tu buchirisiși
el/ea buchirisi
noi buchirisirăm
voi buchirisirăți
ei/ele buchirisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu buchirisisem
tu buchirisiseși
el/ea buchirisise
noi buchirisiserăm
voi buchirisiserăți
ei/ele buchirisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi buchirisit
tu să fi buchirisit
el/ea să fi buchirisit
noi să fi buchirisit
voi să fi buchirisit
ei/ele să fi buchirisit
Condițional Prezent
eu aș buchirisi
tu ai buchirisi
el/ea ar buchirisi
noi am buchirisi
voi ați buchirisi
ei/ele ar buchirisi
Condițional Perfect
eu aș fi buchirisit
tu ai fi buchirisit
el/ea ar fi buchirisit
noi am fi buchirisit
voi ați fi buchirisit
ei/ele ar fi buchirisit
Perfectul Compus
eu am buchirisit
tu ai buchirisit
el/ea a buchirisit
noi am buchirisit
voi ați buchirisit
ei/ele au buchirisit
Viitor
eu voi buchirisi
tu vei buchirisi
el/ea va buchirisi
noi vom buchirisi
voi veți buchirisi
ei/ele vor buchirisi
Viitor Anterior
eu voi fi buchirisit
tu vei fi buchirisit
el/ea va fi buchirisit
noi vom fi buchirisit
voi veți fi buchirisit
ei/ele vor fi buchirisit

Verbele anterioare: a bucățeli, a bucăți, a bucela, a bucheri, a buchini

Verbele următoare: a buchisi, a buciarda, a buciuma, a buciuma, a bucla

Verbe aleatorii: a absorbi, a armonia, a împoplici, a îndeplini, a învrednici