a bihindisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a bihindisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a bihindisi" în limba română (dex)

Infinitiv
bihindisi
Infinitiv Lung
bihindisire
Participiu
bihindisit
Gerunziu
bihindisind
Imperativ persoana a doua
singular bihindisește
plural bihindisiți
Prezent
eu bihindisesc
tu bihindisești
el/ea bihindisește
noi bihindisim
voi bihindisiți
ei/ele bihindisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) bihindisesc
tu (să) bihindisești
el/ea (să) bihindisească
noi (să) bihindisim
voi (să) bihindisiți
ei/ele (să) bihindisească
Imperfect
eu bihindiseam
tu bihindiseai
el/ea bihindisea
noi bihindiseam
voi bihindiseați
ei/ele bihindiseau
Perfect Simplu
eu bihindisii
tu bihindisiși
el/ea bihindisi
noi bihindisirăm
voi bihindisirăți
ei/ele bihindisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu bihindisisem
tu bihindisiseși
el/ea bihindisise
noi bihindisiserăm
voi bihindisiserăți
ei/ele bihindisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi bihindisit
tu să fi bihindisit
el/ea să fi bihindisit
noi să fi bihindisit
voi să fi bihindisit
ei/ele să fi bihindisit
Condițional Prezent
eu aș bihindisi
tu ai bihindisi
el/ea ar bihindisi
noi am bihindisi
voi ați bihindisi
ei/ele ar bihindisi
Condițional Perfect
eu aș fi bihindisit
tu ai fi bihindisit
el/ea ar fi bihindisit
noi am fi bihindisit
voi ați fi bihindisit
ei/ele ar fi bihindisit
Perfectul Compus
eu am bihindisit
tu ai bihindisit
el/ea a bihindisit
noi am bihindisit
voi ați bihindisit
ei/ele au bihindisit
Viitor
eu voi bihindisi
tu vei bihindisi
el/ea va bihindisi
noi vom bihindisi
voi veți bihindisi
ei/ele vor bihindisi
Viitor Anterior
eu voi fi bihindisit
tu vei fi bihindisit
el/ea va fi bihindisit
noi vom fi bihindisit
voi veți fi bihindisit
ei/ele vor fi bihindisit

Verbele anterioare: a biciui, a biciui, a biciului, a bifa, a bifurca

Verbele următoare: a bilibiștroci, a biliștroci, a cărunța, a bilțui, a bindisi

Verbe aleatorii: a aproba, a cocoroși, a evacua, a păinjini, a șipcui